Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Nowym Targu (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Z udziałem m.in. wojewody małopolskiego Jerzego Millera, marszałka Małopolski Marka Sowy, Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego i kardynała Franciszka Macharskiego, odbyły się w Nowym Targu wojewódzkie uroczystości inaugurujące rok szkolny 2012/2013 w Małopolsce.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Brata Alberta na Niwie, którą odprawił kardynał Franciszek Macharski. Pierwotnie nabożeństwo miał koncelebrować metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, ale nie przyjechał do Nowego Targu. Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli do oddanej w tym roku do użytku Szkoły Podstawowej nr 4. Przed wejściem do hali sportowej odbyła się uroczystość otwarcia placówki. Symboliczną wstęgę przecięli: wojewoda Miller, marszałek Sowa, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, wykonawca szkoły Bronisław Piotrowski i kurator Palczewski.

- Kardynał Macharski mówił w kościele o miejscu, jakim jest szkoła. To miejsce w którym starszy, mądrzejszy, bardziej doświadczony dzieli się tym, co najlepsze z młodym, błądzącym, potykającym się, ale szukającym swojego sposobu odczytania tego, co jest ważne, co powinno być naszym obowiązkiem. Szkoła to nie tylko język, polski, historia, matematyka, ale to pierwsze miejsce, w którym próbuje się być dorosłym. Zaczyna się żyć w społeczności, społeczności rówieśników, z których jeden jest najszybszy, drugi punktualny, trzeci dokładny i jakoś trzeba stworzyć zespół, zespół wzajemnej pomocy i wzajemnej rywalizacji. Wzajemnego uzupełniania się, a nie udowadniania, że ktoś jest niepotrzebny. Zaproszeni zostaliśmy do tej pięknej sali, bo szkoła to również miejsce, gdzie się uczymy poczucia estetyki, dbałości o jakość, trwałości, funkcjonalność tego co tworzymy, poszanowania wspólnej własności - mówił wojewoda Jerzy Miller, który jako pierwszy został poproszony o zabranie głosu na dalszej części uroczystości, która przeniosła się do hali sportowej.

- Jestem przekonany, że w takim pięknym budynku, w takiej pięknej szkole, cele będą ambitniejsze, a ich realizacja dużo łatwiejsza, czego wam życzę - dodał marszałek Marek Sowa.

- Kiedy przed laty nasz podhalański bard Jan Krzeptowski Sabała został zapytany o umiejętności czytania, pisania, liczenia - krótko, po góralsku odpowiedział: Dyć kochani, nie było woli, rozumu i szkoły. Dziś jest wola i rozum, żeby się kształcić. Ale jest też ta piękna szkoła. Szkoła, która jakoby posąg wpisuje się w łańcuch dokonań od czasów naszych pradziadów po dzień dzisiejszy, pełen wyzwań globalnych. Posąg. Wszystkim, którym kiedyś zachciało się chcieć, by on powstał, serdecznie gratuluję, winszuję, by mieli poczucie dumy z tego czynu. A wam drodzy nauczyciele i kochana młodzieży, życzę by w tych murach działo się wam dobrze, by wasz trud kształtowania umysłów i serc niósł bogaty plon. Szczęść wam Boże w tej orce trzema pługami - pługiem elementarza, troski o kulturę i troski o Ojczyznę - życzył senator Stanisław Hodorowicz.

Głos zabrał też Aleksander Palczewski, Małopolski Kurator Oświaty, który odczytał list Minister Edukacji Krystyny Szumilas, skierowanego na rok szkolny 2012/2013. Od siebie dodał: - Dziękuję panu burmistrzowi, że dzisiaj małopolska inauguracja roku szkolnego odbywa się w tym pięknym obiekcie. Prawdą jest, iż samorząd Małopolski inwestuje w edukację, czego przykładem jest to, że zajmujemy pierwsze miejsce w edukacji w skali Polski. Bez zaangażowania samorządu nie byłoby to możliwe. Ale aby osiągać te cele, musimy mieć pewne drogowskazy. Myślę, że ten drogowskaz został nam przekazany przez Jana Pawła II, który w 1983 roku , zwracając się do młodzieży mówił, żeby wymagali od siebie nawet wtedy, gdy inni od nich nie wymagają. Mówił o czystości sumienia, żeby rozpoznawać, co jest dobre, a co złe. Mówił, żeby zawsze walczyć o słuszną sprawę, a każdy ma jakieś zadanie, jakieś przedsięwzięcie, jakieś Westerplatte przed którym nie może zdezerterować - podkreślił.

- Mieszkańcy nowotarskich osiedli Niwa, Nowe, Buflak bardzo długo czekali na szkołę i halę sportową, która będzie spełniała współczesne standardy. Dzisiaj nadszedł dzień, kiedy możemy wspólne świętować oficjalne otwarcie i cieszyć się, że dzieci z tej części Nowego Targu dostają szanse na wyrównaną edukację. Jest też czas, aby złożyć wyrazy głębokiego uznania i podziękować mieszkańcom oraz radnym Rady Miasta Nowy Targ, którzy walczyli o to, by inwestycja została zrealizowana i aby młodzież z tych terenów miała równe szanse zarówno w dziedzinie edukacji jak i sportu. Nowa szkoła, nowa hala, to także wyzwanie dla wszystkich pracujących w niej nauczycieli. Teraz, na samym początku działalności nowej placówki ważne jest, aby nadać jej szczególny charakter. To przede wszystkim od was, drodzy nauczyciele zależeć będzie, jak będzie kojarzona, czym wyróżniać się będzie Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu - powiedział przewodniczący Rady Miasta Michał Glonek, który sam zgłosił się do zabrania głosu.

Po nim, na koniec głos zabrał burmistrz Marek Fryźlewicz. - Dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna dla naszego miasta i jego mieszkańców, szczególnie dla tych z osiedli Niwa i osiedli przyległych. Została oddana do użytku i poświęcona nowa szkoła z pełnowymiarową halą sportową na miarę potrzeb i wyzwań nauczania i wychowania w XXI wieku. Ciekawym i znamiennym jest fakt, że dokonaliśmy tego, jako kontynuatorzy w historycznym ciągu historii miasta, w sztafecie pokoleń, z której możemy wyczytać, że w Nowym Targu, prawie 500 lat temu, dokładnie w 1513 roku funkcjonowała już przy parafii szkoła, która miała ministra, jak nazywano wtedy kierownika szkoły, istniejącej już w pierwszej połowie XIV wieku przy parafii św. Katarzyny - zauważył. - Ta dzisiejsza uroczystość jest kolejnym etapem rozwoju miasta. Miasta, które ma swoją przeszłość, ale też miasta, które dzięki takim obiektom, dzięki dzieciom i młodzieży, których dzięki Bogu nie brakuje, ma swoją przyszłość. Tę przyszłość tworzymy już dzisiaj. Jestem przekonany że dzięki naszej pracy, zaangażowaniu i opiece Opatrzności będzie to przyszłość pomyślna - dodał.

Burmistrz podziękował marszałkowi Markowi Sowie, zarządowi województwa i radnym sejmiku za wsparcie finansowe na budowę hali sportowej z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, podziękował nieżyjącym już mieszkańcom Niwy - ojcu Dionizemu Śmiałkowskiemu i radnemu Józefowi Trutemu. - To byli jedni z tych, którzy stale przypominali, jak ważna jest to sprawa, potrzebna i konieczna - wyjaśnił. Podziękował samorządowi nowotarskiemu, radnym miejskim, samorządowi powiatowemu, pracownikom Urzędu Miasta, a w szczególności swojemu zastępcy Janowi Kolasie, naczelnikom, inspektorom nadzoru, dyrektorkom szkół podstawowych nr 4 i 10, mieszkańcom osiedla Niwa, projektantom szkoły i firmie budowlanej Bronisława Piotrowskiego. - Współpraca z nim była wzorowa. Mogłaby służyć za wzór współpracy pomiędzy inwestorem a firmą wykonawczą przy realizacji ogromnej inwestycji, z czym w dzisiejszej polskiej rzeczywistości są coraz większe problemy - dodał.

Uroczystości zakończył program artystyczny w wykonaniu dzieci i poczęstunek dla zaproszonych gości.

r/ zdjęcia Michał Adamowski

źródło: Podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama