Rocznica w Auschwitz-Birkenau

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Dziś mija 78 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Włoskich Żydów. W nocy z 22 na 23 października 1943 roku do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau przybył pierwszy deportacyjny transport kolejowy z Włoch, było to ponad tysiąc ludzi.

Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Pani Agnieszka Molenda-Kopijasz, Pan Michele Andreola, grupa wolontariuszy z Śląskiej Grupy Eksploracyjnej oraz

Stowarzyszenia Eksploracyjno – Historycznego „GALICJA” oraz pozostali wolontariusze, zapalili znicze i złożyli kwiaty także w imieniu wszystkich Włochów oraz Polaków przed oryginalnymi kolejowymi wagonami bydlęcymi w Miejscu Pamięci na Judenrampe Birkenau. Stojąc, w miejscu gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy zostały uczczone minutą ciszy ofiary z Włoskich transportów oraz wszystkie ofiary niemieckich transportów deportacyjnych z całej ówczesnej okupowanej Europy do Auschwitz. Jak podają źródła właśnie tu na Judenrampe z samych tylko Włoch zostało przywiezione prawie 3300 kobiet, dzieci, mężczyzn, a do kompleksu obozu KL Auschwitz trafiło ich ponad 7500.

Judenrampe jako miejsce wyładunku niemieckich transportów deportacyjnych funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku. To tu wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych Fünfkartofellagerhalle und Krautsilos KL Auschwitz-Birkenau (tj. Ziemniaczarkami i Kwaszarnią kapusty), przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych, którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie i na tych którzy od razu zostają skierowani na śmierć do komór gazowych. Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla około pół miliona przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów.

Dziś budynkami obozowych magazynów żywnościowych i tym Miejscem Pamięci, opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obydwa oryginalne budynki Fundacja ma w planach odbudować i przywrócić do ich pierwotnego stanu, powstanie tu jedyne na świecie Muzeum Judenrampe.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama