Łemkowszczyzna: egzotyka na krańcu Małopolski

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Na poszukiwanie egzotyki turyści udają się często na przysłowiowy kraniec świata. A wystarczy na kraniec… Małopolski. Łemkowszczyzna - kraina magiczna, egzotyka na wyciągnięcie ręki. Łagodne wzgórza, lasy pełne dostojnych buków, burzliwa niejednokrotnie historia, nazwy miejscowości pisane po polsku i cyrylicą, tajemnicze opustoszałe wsie, konie huculskie, malownicze drewniane cerkwie, maziarze i smolarze - zapomniane dziś zawody.

Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna” powstało tu kilka nowych, opartych na łemkowskim dziedzictwie, atrakcji turystycznych.

Łemkowszczyzna pełna jest ciekawych kulturowych tropów. Łemkiem był najbardziej znany malarz nurtu sztuki naiwnej, Nikifor Krynicki. Ale mało kto wie, że tworzący w USA, najsłynniejszy artysta pop-artu, Andy Warhol, pochodził z Łemków zamieszkujących tereny Słowacji. A współcześnie, to tutaj jest kolebka uznanego wydawnictwa Czarne, tutaj tez żyje i tworzy jeden z ważniejszych polskich pisarzy - Andrzej Stasiuk.

Magia Łemkowszczyzny przyciąga artystów, niespokojne duchy, ale i turystów. To do nich adresowany jest szereg nowych produktów turystycznych, do powstania których przyczyniło się wsparcie Województwa Małopolskiego otrzymane w konkursie ofert „Małopolska Gościnna”.

- Dzięki dofinansowaniu w ramach „Małopolski Gościnnej” oferta turystyczna Łemkowszczyzny wzbogaciła się o kilka interesujących propozycji tematycznych – podkreśla Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Choć kraina ta posiada już wielu miłośników, to mam nadzieję, że wyróżnione inicjatywy sprawią, że Beskid Niski i Łemkowszczyzna staną się atrakcyjniejsze i przyciągną turystów o różnorodnych zainteresowaniach – dodaje dyrektor Kantor.

Propozycją dla turystów i miłośników kultury łemkowskiej mogą być organizowane już po raz 18 „Dni Huculskie”, w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie. Od 14 do 16 września najwspanialsze konie i jeźdźcy zmagać się będą podczas widowiskowych zawodów konnych.

Atrakcji będzie bez liku: prezentacje koni huculskich, pokazy kaskaderskie i szermiercze, biesiada przy akompaniamencie muzyki łemkowskiej. Chętni, którzy zakupią bilety będą mieli okazję wziąć udział w loterii fantowej. Zwycięzca wyjedzie z Regietowa w siodle, bo główną nagrodą jest koń huculski.

Podczas tegorocznych Dni Huculskich nastąpi otwarcie nowej atrakcji turystycznej – Wielokulturowego Szlaku Huculskiego. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w konkursie „Małopolska Gościnna”, które pozwoliło utworzyć nowy szlak pieszo-konny o długości 10 kilometrów. Nowa trasa może stać się inspiracją do odwiedzania przepięknych, często jeszcze nieodkrytych zakątków Beskidu Niskiego.

Tereny Łemkowszczyzny w Małopolsce objęte są też projektem „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”. W jego ramach malowniczo usytuowane drewnianych cerkiewek i kościółków, na co dzień zamkniętych, będzie do 30 września udostępnionych dla zwiedzających.

Kolejny lokalny produkt turystyczny wykorzystuje dziedzictwo maziarzy ze wsi Łosie, leżącej na południe od trasy łączącej Grybów i Gorlice. Zapomniani już dziś maziarze trudnili się wytwarzaniem i handlem mazią, która służyła dawniej jako smar do osi wozów. By przypomnieć to dawne rzemiosło, organizowane są przewozy turystyczne konnym wozem maziarskim. Przede wszystkim w Łosiach – będących w przeszłości głównym ośrodkiem maziarstwa na tych terenach (można tam też zwiedzić Zagrodę Maziarza), ale również w innych wartych odwiedzenia miejscach Beskidu Niskiego - wsiach Bielanka, Nowica, Szymbark. Podróże wozem połączone są ze zwiedzaniem obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej i prezentacjami ginących zawodów. Więcej informacji: www.stowpogranicza.ropa.iap.pl.

A dla wszystkich miłośników Łemkowszczyzny już wkrótce zostanie otwarte Centrum Kultury Łemkowskiej w Krynicy-Zdroju, gdzie będzie można poznać historię i kulturę Łemków.

Ideą organizowanego przez Województwo Małopolskie konkursu ofert „Małopolska Gościnna” jest wspieranie najlepszych projektów, budujących markę Małopolski jako regionu o wiodącej ofercie turystycznej w kraju, jak i wspomaganie aktywności mieszkańców Małopolski w realizacji własnych, nowatorskich pomysłów w dziedzinie turystyki.

Anna Bandura, Agencja Promocji Miast i Regionów
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama