Tradycyjne specjały zawsze modne

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Współcześnie bardziej niż kiedykolwiek przeżywamy ekspansje innych tradycji kulinarnych. Popularność kuchni francuskiej, włoskiej, chińskiej, czy Fast foodów ciągle rośnie. Wbrew temu, nie zapominamy jednak o smaku tradycji, który wynieśliśmy z domu, kultywując go i przekazując następnym pokoleniom.

Skosztuj Małopolski

Nierozłącznym elementem każdej tradycji są nie tylko przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury, ale również obyczaje kulinarne. Siłą każdej narodowej kuchni, są regiony ze swoją odmiennością i specyfiką smaków, które kształtowały się przez wieki. Wyżyna Krakowsko - Częstochowska to nie tylko przepiękna kraina o urozmaiconym krajobrazie, bogatym w zabytki architektury. To również bogata tradycja smaku i aromatu kultywowana od pokoleń.

Początki kuchni małopolskiej sięgają czasów Galicji. Wtedy właśnie ukształtowała się tradycja kulinarna regionu. W potrawach, które na naszych stołach goszczą do dziś, przeplatają się najróżniejsze akcenty smakowe wielokulturowości, które wspólnie tworzą smak małopolski. Odnaleźć tu możemy wpływy austriackie, węgierskie, żydowskie, czeskie, podhalańskie, czy podkarpackie.

Inspiracja kuchnią żydowską, pozostawiła swój ślad w postaci rozmaitych pikli, kiszonek, oraz bułeczek drożdżowych, powszechnie znanych jako bajgle. Kuchni austriackiej zawdzięczać możemy między innymi zimny salceson z mięsa wieprzowego w sosie musztardowym podawany jako przekąska, oraz sznycel wiedeński, który rozsławia Austrię daleko poza jej granicami.

Ciekawostką jest tutaj popularność kminku, który w małopolskich potrawach ma swoje szerokie zastosowanie. Jego smaku możemy się doszukiwać nie tylko w sosie kminkowym czy zupie kminkowej. Stał się także cechą charakterystyczną regionalnego pieczywa. Sztangielki i bośniaczki bez kminku to już nie to samo.

Kuchnia małopolska to także całe bogactwo kuchni podhalańskiej. Zarówno tradycyjny podhalański kapuśniak zwany kwaśnicą, jak i żurek na serwatce, na które przepis górale przekazują sobie od pokoleń, są przysmakiem w całej Polsce od kilkuset lat. O popularności kwaśnicy świadczy występująca tutaj liczba rozmaitych jej wersji. Nieodzownym elementem kwaśnicy pozostaje kiszona kapusta oraz żeberka. Można ją urozmaicić domieszką gęsiny, baraniny, grzybów, kiełbaski lub boczku. Dania te na stałe wpisały się w regionalną sztukę kulinarną i królują na stołach podczas najróżniejszych uroczystych imprez.

Stół z wiejskimi wyrobami, półmisek tradycyjnych mięs i wędlin, kluski śląskie, czy kwaśnica z wędzonym żeberkiem, to tylko niektóre z klasycznych galicyjskich potraw, które cieszą się uznaniem również w trakcie tutejszych uroczystości weselnych. Potwierdza to właścicielka Castello – domu weselnego z Wolbromia Joanna Będkowska – „Miłośników kuchni regionalnej u nas nie brakuje. Tradycyjne potrawy, jakie znamy jeszcze z dzieciństwa, lub opowiadań dziadków, wracają na nasze stoły, również podczas uroczystości weselnych. Dlatego w naszym menu ich nie brakuje”.

Kulinarna podróż w czasie

Kulinarne dziedzictwo małopolski wraz z całym swym bogactwem specjałów wraca do łask. O klasycznych już daniach regionu pamiętają nie tylko ci starsi. Ten powrót do tradycji można również zaobserwować wśród ludzi młodych, którzy często korzystają z ofert popularnych fast foodów. Oni również są wabieni wyjątkowym smakiem regionalnych wędlin przygotowywanych według tradycyjnych receptur. Odkrywanie na nowo potraw, którymi raczyli się ich przodkowie, jest swoistym powrotem do korzeni. Przypominanie kulinarnych obyczajów tych rejonów, pozwala ocalić od zapomnienia kulinarną historię małopolski.

Mieszanka tradycji z nowoczesnością, pozwala iść z duchem czasu, i jednocześnie nie zapomnieć o smakach przeszłości. Obyczaje i receptury lokalnej kuchni starają się podtrzymywać regionalne ośrodki. Przywiązanie do tradycji młodych ludzi widoczne jest również podczas uroczystości weselnych, które łączą w sobie nowoczesną elegancję i wygodę, ze smakiem tradycji.

Warto tutaj zauważyć, że wyjątkowy charakter kuchni małopolskiej to zasługa m.in. lokalnych metod produkcji, wyśmienitych produktów, oraz oryginalnych i niepowtarzalnych zwyczajów przyrządzania i serwowania dań. Dzięki temu młodzi ludzie mogą poznawać i delektować się przysmakami takimi jak kiedyś.

Małgorzata Kopciuch

źródło: HarmoniquePR

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama