Forum Regionów Granicznych zaowocowało utworzeniem Federacji Euroregionów RP

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Przez dwa dni w Rzeszowie trwało XX Forum Polskich Regionów Granicznych z udziałem przedstawicieli dwunastu regionów działających na terenie Polski.

- Podczas posiedzenia poruszono wiele kwestii, które nurtują i niepokoją euroregiony, jak też samorządy na granicach Polski. Szczególne znaczenie ma współpraca z samorządami naszych sąsiadów granicznych - podsumowuje przewodniczący Rady Transgranicznej Bogusław Waksmundzki, który wraz z dyrektorem biura w Nowym Targu Antonim Nowakiem reprezentował Euroregion Tatry.

Odbyło się spotkanie z Iwoną Brol – dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej, na temat przyszłego okresu programowania i roli euroregionów w zarządzaniu mikroprojektów. W oparciu o doświadczenia obecnego okresu realizacji euroregiony będą dalej zarządzać mikroprojektami.

Janusz Styczek – wicedyrektor Departamentu Polityki Europejskiej MSZ, wskazał wielką rolę euroregionów we współpracy przygranicznej. Polska przewodzi Grupie Wyszehradzkiej i pracuje nad dokumentem przyszłej współpracy dla całej Europy. Poruszył kwestie tworzenia nowych podmiotów na granicach – Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej EUWT.

- Na każdej granicy, w każdym euroregionie jest indywidualne podejście do tematu EUWT - tłumaczy Antoni Nowak, który podczas spotkania przedstawił statut EUWT Tatry, który został przyjęty na Kongresie Związku Euroregion Tatry w dniu 28 sierpnia 2012r. w Nowym Targu.

Podczas spotkania powołano Federację Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej. Przyjęto statut, w którym czytamy: "Przedstawiciele Stowarzyszeń tworzących Euroregiony na granicach Polski, mając na uwadze rozwój partnerskiej współpracy i dialogu społecznego, uwzględniając znaczenie tej współpracy w procesie integracji europejskiej wyrażają wolę: powołania Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej reprezentującej wspólne interesy polskich Stowarzyszeń w celu pogłębienia współpracy na rzecz budowania dobrych relacji ze społecznościami państw sąsiedzkich zgodnych z polską racją stanu”.

Akt założycielski podpisali przedstawiciele Euroregionów: „Tatry”, „Sprewa-Nysa-Bóbr”, „Nysa”, „Glacensis”, ”Pradziad”, „Śląsk Cieszyński”, „Beskidy”, „Karpacki”, „Bug”, „Południowy Bałtyk”.

- Taki był wniosek z Forum Polskich Regionów Granicznych w Zieleńcu, by euroregiony przeprowadziły proces zjednoczenia polskich stowarzyszeń współtworzących 15 euroregionów na polskich granicach. Euroregiony w Europie funkcjonują od ponad 40 lat i przez te lata potwierdziły słuszność ich powstawania. Nie ma lepszej formuły na granicach w UE. Ale skoro widzimy konieczność i sens współdziałania w ramach Forum, to dlaczego nie zrobić kolejnego kroku jakim ma być Federacja? Istotą tworzenia euroregionów było łączenie potencjału transgranicznego gmin, łącząc nasze stowarzyszenia robimy kolejny krok. Dla władz centralnych, dla władz regionalnych, taki podmiot reprezentujący interesy całego polskiego pogranicza, to przecież ważny i obliczalny partner. Oczywiście widzimy też potrzebę zjednoczenia naszych potencjałów. Razem zawsze można więcej, zwłaszcza że nie łączymy się przeciw władzy, tylko chcemy zbudować pozycję ważnego partnera reprezentującego interesy społeczności peryferyjnych. To od nas, ludzi budujących dziś oblicze euroregionów zależy więcej niż od warunków prawno-ustrojowych- Przyjęty został Statut, zgodnie z którym celem działania Federacji Euroregionów będzie: reprezentowanie interesów polskich stowarzyszeń – Euroregionów, działania lobbingowe oraz promocyjno-informacyjne prowadzone na rzecz Euroregionów i działania na rzecz włączenia Federacji Stowarzyszeń w politykę rozwoju prowadzoną przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej - dodaje Bogusław Waksmundzki. Po zarejestrowaniu federacji zostanie zwołane Walne Zebranie i wybór władz. Możemy spodziewać się końcem roku, że federacja rozpocznie swoje statutowe działania.

opr.s/

źródło: Euroregion TATRY

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama