Paweł i Krzysztof Karasek - malarstwo, malarstwo na szkle

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zapraszamy serdecznie na wernisaż dnia 30 września 2022 (piątek) godz. 18.00. Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku / oficyna dworska.

Paweł Karasek ur. w roku 1930 w miejscowości Rydułtowy na Górnym Śląsku. Pochodził z rodziny wielodzietnej z dużymi tradycjami górniczymi. Ojciec był Powstańcem Śląskim. W domu żywe były idee narodowościowe. Okres dojrzewania przypadł w trudnym okresie II Wojny Światowej. Jak większość dzieci pomagał w utrzymaniu domu, pracując u organisty w miejscowym kościele. Szybko okazało się, że wykazuje duże zdolności muzyczne. Był dzieckiem bardzo wrażliwym, delikatnym i chorowitym. Od dziecięcych lat pięknie malował i rzeźbił ku uciesze mamy i zmartwieniu ojca, który już wiedział, że z Pawła górnika nie będzie. Organista uczył go muzyki i tak wyglądała zapłata za pomoc na plebani. Pod koniec Szkoły Podstawowej ciężko zachorował na płuca i tak dostał się na leczenie w szpitalu w Zakopanem. Już nigdy na Śląsk nie wrócił. W Zakopanem rozpoczął naukę w Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara. Poznał wielu wspaniałych profesorów. Początek nauki był bardzo trudny, ale i pasjonujący. Pokochał góry, które były dla niego nie lada wyzwaniem. Wszystko było piękne i nowe. Poznawał góralski folklor, którym był zafascynowany. Po ukończeniu Liceum im. Kenara rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Pawełki na wydziale ceramiki. W roku 1953 w domu na ulicy Orkana powstała pracownia. Tu powstawały obrazy i odbywały się spotkania z wspaniałymi artystami, którzy wówczas tworzyli w Zakopanem. Obecnie w pracowni tej tworzy swoje obrazy syn Pawła Karaska. Artysta chętnie dzielił się swoją wiedzą prowadząc lekcje malarstwa między innymi w Domu Kultury w Nowym Targu. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki; malarstwem olejnym, akwarelą, malarstwem na szkle, rzeźbą a także sztuką użytkową- projektowaniem przemysłowym i dekoracyjnym. Przez kilka lat projektował porcelanę w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Główną jednak miłością było malowanie. Bardzo dużo wędrował i poznawał góry. Zachwycał się przyrodą i starał się pokazać na swoich obrazach jej piękno. Uchwycić chwile, ciekawe światło, kolory. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a w roku 1993 został powołany do składu Ogólnopolskiej Komisji Przyjęć do ZPAP oraz na członka Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji CEPELIA Polska Sztuka i Rękodzieło. Brał czynny udział w życiu artystycznym Zakopanego. Praca twórcza Pawła Karaska rozwija się w czasie gdy w Zakopanem odbywało się wiele imprez kulturalnych i sportowych na bardzo wysokim poziomie między innymi ; Festiwal Folkloru Ziem Górskich , Festiwal Filmów o Sztuce, wystawy w Galerii BWA. Była to okazja do szerokiej debaty o sztuce współczesnej. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich krajowych i zagranicznych. W roku 1978 został odznaczony Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego i Złotą Odznaką za zasługi dla Zakopanego. Brał udział w wielu aukcjach charytatywnych. Prace artysty zakupiło Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Galeria Rządowa S’’, Referat Kultury Urzędu Miasta w Zakopanem.

Udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych przyniósł autorowi prac wiele cennych nagród i wyróżnień a także recenzje i reprodukcje prac w prasie oraz książce Jacka Woźniakowskiego i Michała Jagiełły „Tatry w poezji i sztuce polskiej”. Prace Pawła Karaska znajdują się w zbiorach krajowych i zagranicznych m.in. we Francji, Anglii, USA, Szwecji. Paweł Karasek po bardzo długiej chorobie zmarł w roku 2010.

Udział w wystawach:
Wystawa prac plenerowych – Warszawa 1962 – 1964
Wystawa Młodych Zakopane – 1964
Wystawa 14 Plastyków Zakopiańskich – Zakopane 1967 Kraków1967
Wystawa Rysunku A.W. - galeria Pegaz w Zakopanem 1969
Wystawa Ogólnopolska -Malarstwo, Grafika – Tarnów 1070
Indywidualna wystawa – Malarstwo- Zakopane 1070 Kraków 1971
Wystawa A.W. - Zakopane 1971
Wystawa malarstwa Przedplenerowego – Zabrze 1972
Wystawa malarstwa poplenerowego – Zabrze 1972
Salon Lutowy „Pejzaż Górski” - Zakopane 1973
Salon Marcowy „Pejzaż Górski” - Zakopane 1973
Plastyka Zakopiańska 1902 do 1973 – Kraków 1973
Wystawa Malarstwa – Dąbrowa Górnicza 1973
Targi Plastyki – Warszawa 1973
Targi Plastyki – Zakopane 1974
Zakopiański Salon Zimowy”Sport w Sztuce” - Zakopane 1975
Wystawa Okręgu ZPAP - Zakopane 1965 – 1978
Indywidualna wystawa malarstwa- Zakopane 1975
Indywidualna wystawa malarstwa – Myślenice1976
Udział w Wystawie plenerowej – Legnica1977
Wystawa „Malarstwo Polski Południowej”- Tarnów 1978
Indywidualna wystawa malarstwa – galeria PSP w Zakopanem 1978
Wystawa 70 -lecie ZPAP w Zakopanem, Nowy Sącz 1979
Wystawa 400 -lecia Zakopanego – Zakopane , Nowy Sącz 1979
Wystawa „Człowiek i Góry” – Limanowa 1980
Wystawa indywidualna – Zakopane 1980
Wystawa indywidualna - Nowy Targ 1992

Krzysztof Karasek urodził się 29 stycznia 1954 roku w Zakopanem. W Zakopanem uczęszczał do szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wychował się w ”kolorowym’’ domu pełnym obrazów i ciekawych ludzi, którzy odwiedzali pracownię jego ojca. Malował od najmłodszych lat. Ojciec dawał mu pędzel, papier i… tworzyli. Zawsze interesowała go witrochromia, ponieważ obrazy maluje się z na odwrotnej stronie szkła. Był bardzo ciekaw, jak będzie wyglądało już gotowe dzieło . „Z Krzysztofem Karaskiem chodziłem do szkoły podstawowej, lubiliśmy grać w piłkę i biegać po szkolnym boisku. W drodze powrotnej ze szkoły często wstępowałem do jego domu. Postrzegałem ten dom wypełniony obrazami i instrumentami muzycznymi jak wielką galerie sztuki i jako coś niezwykłego. Atmosfera tego miejsca przyciągała wielu artystów. Spotykali się tu koledzy z lat szkolnych i studenckich pana Pawła Karaska m.in. Czesław Jałowiecki, Jan Kosiński, Barbara i Jan Chrobak, Jan Fudala, Zygmunt Piekacz, Marian Piętkowski oraz Bolesław Trzmiel, Wojciech Obrochta. Wszystkich ich łączyło, zamiłowanie do sztuki i wspólnego muzykowania. W takiej atmosferze wzrastał Krzysztof. Z wykształcenia i zamiłowania sportowiec z potrzeby ducha malarz na szkle”- wspomina Stanisław Cukier. Obrazy na szkle malowane możemy spotkać w każdej chacie i karczmie na Podhalu. Jest to nieodłączny element folkloru góralskiego. Przedstawiają tematykę sakralną i scenki z życia. Również malarstwo Krzysztofa Karaska utrzymane jest w tej tematyce. Pokazuje na swoich obrazach jak żyją, pracują i bawią się mieszkańcy Podhala, a bawić się lubią i potrafią. Wśród górali tradycja jest bardzo żywa. Spotkania przy watrze, gdzie tańczą, śpiewają i snują opowieści o zbójowaniu Janosika są takie same jak przed wiekami. Wesele góralskie to barwny korowód w tradycyjnych strojach, który jak dawniej prowadzą „pytace” na koniach. Ten barwny folklor przyciąga miastowych „ceprów”. Jest to też wspaniały temat malarski. Inspiracją artysty jest pejzaż tatrzański, którego malowniczość i piękno przekazał mu ojciec. W młodości zwiedzał Tatry z przyjacielem, który o górach potrafił opowiadać ciekawe i piękne historie. W swojej twórczości podejmuje tematy z jednej strony związane z duchowością, ludzkimi emocjami a z drugiej sprawami życia codziennego. We wszystkim stara się zobaczyć piękno. Tworzenie sprawia mu wielką radość. Jego prace są rozpoznawalne dzięki wypracowanym środkom wyrazu: niepowtarzalnej, ekspresyjnej kresce i kolorowej plamie. Starannie dobiera ramy, czasami to one stają się inspiracją dla powstającego obrazu. Ważną rolę w malarstwie Krzysztofa Karaska odgrywa architektura sakralna.
Autor zauroczony jest pięknem drewnianych kościołów i kunsztem ich twórców, chętnie przenosi je na szkło. Tematem jego prac są też podhalańskie Madonny i zwiewne anioły. Maluje farbami olejnymi i wodnymi. Samodzielnie maluje od roku 1986.
Prace Krzysztofa Karaska są ozdobą wielu muzeów, pensjonatów, restauracji, zajazdów i domów prywatnych. Artysta brał udział w wielu wystawach.
Między innymi:
-”Zbójectwo Tatrzańskie” Zakopane rok 1988 / wystawa zbiorowa pokonkursowa/dyplom
- Tatrzańskie Towarzystwo Kulturalne Zakopane rok 1989 wystawa zbiorowa z okazji Jesieni Tatrzańskiej”
- Zakopiańskie Targi Sztuki BWA Zakopane rok 1990
-Muzeum Tatrzańskie Zakopane rok 1992 wystawa
-Dom Darmstadt Płock 2007 wystawa
-Restauracja „U Wnuka” rok 2011 wystawa
-Madonny Podhalańskie 2019 Zakopane
-Madonny Podhalańskie, Dom Polski w Budapeszcie, Węgry
- Ojciec i syn. Paweł Karasek i Krzysztof Karasek, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, 2021 Zakopane
Od kilku lat systematycznie prace malarza wpisują się w tematykę sakralną corocznych wystaw malarstwa na szkle w kaplicy Witkiewiczowskiej w Jaszczurówce.

źródło: Muzeum Gorlice

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama