XVII Rajd Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia” w X rocznice powstania Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W dniach 30 września – 2 października 2022 roku odbędzie się XVI edycja rajdu historyczno-edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia” – 3. kompanii ZP „Błyskawica” oraz Oddziału Partyzanckiego „Wiarusy”.

Uczestnictwo w tegorocznym Rajdzie zapowiedziało 15 Patroli około 170 osób z Polski i Podhala z takich miejscowości jak: Kraków, Olkusz, Wejherowo, Gdańsk, Mszana Dolna, Kasinka Mała, Jurgów, Ciche, Białka Tatrzańska i Bukowina Tatrzańska.

Organizatorami rajdu są: Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” im. Józefa Kurasia „Ognia”, I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce Zdroju, Stowarzyszenie Nowotarska Grupą Mieszkańców „Pamięć” oraz Hufiec ZHP Nowy Targ.

Współorganizatorem merytorycznym rajdu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Patronat honorowy nad Rajdem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Rajd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zainteresowanej najnowszą historią Małopolski. Wzorem poprzednich lat, uczestnicy – tworząc samodzielne kilkuosobowe patrole – w pierwszym i drugim dniu rajdu będą przemierzać szlaki, wykonując wyznaczone przez organizatorów zadania podczas przejścia trasy.

W czasie trwania wydarzenia uczestnicy poznają dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939–1947 na terenie Podhala i Tatr. Dotrą do miejsc i obiektów związanych z historią walk o niepodległość Polski oraz osobiście będą mogli uczestniczyć w rekonstrukcji wydarzeń w terenie.

Rajd odbędzie się na terenie Gorców, a bazą dla uczestników będzie I Liceum Ogólnokształcące im. E Romera w Rabce Zdroju oraz osada partyzancka przy muszli koncertowej.

Przebieg tras nawiązuje do miejsc i wydarzeń związanych z walką partyzantów por./mjr „Ognia” i jego ZP Błyskawica’46 a zwłaszcza 3 kompani por. Henryka Głowińskiego ps. „Groźny” oraz oddziału partyzanckiego „Wiarusów”. Na trasie patrole uczniów wykonują zadania dotyczące wiedzy historycznej i umiejętności „partyzanckich”, według fabuły opracowanej przez historyków OBEN IPN Kraków, rekonstruktorzy na punktach kontaktowych sędziują i przekazują kolejne zadania do wykonania.

Do zobaczenia na rajdowych szlakach.

PGRH ZP „Błyskawica” im. Józefa Kurasia „Ognia”

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama