House flipping – na czym polega i czy się opłaca? (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Rynek nieruchomości w Polsce cały czas się rozwija. Ceny mieszkań z roku na rok rosną, osiągając w niektórych miastach rekordowe kwoty. Jest to obszar zainteresowania nie tylko dla osób, które poszukują własnego lokum.

Polacy coraz częściej traktują nieruchomości jako inwestycję, kupując i następnie przeznaczając na wynajem krótko, bądź długoterminowy. Jest to również przestrzeń do działań tzw. flipperów, którzy kupują taniej i sprzedają drożej. Co to house flipping i jak wpływa na stabilność sektora mieszkaniowego?

House flipping – na czym polega?


House flipping polega na zakupie mieszkania po najniższej możliwej cenie rynkowej. Flipperzy najchętniej kupują mieszkania z rynku wtórnego, które wymagają kosmetycznego remontu, jednak nie jest to warunek konieczny. House flipping można realizować zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Flipperzy coraz częściej współpracują z deweloperami zyskując na przykład szybszy dostęp do oferty. Inny sposób na znalezienie takiego mieszkania to ogłoszenia, licytacje komornicze lub przetargi. Wyremontowanie nieruchomości znacząco podwyższa jej wartość. Flipperzy remontują mieszkania po możliwie niskich kosztach, a następnie sprzedają z dużym zyskiem.

Czy zysk jest większy niż ryzyko?


House flipping oprócz zasobu gotówki wymaga dużej cierpliwości, systematyczności oraz umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, a także sporego zaangażowania oraz podstawowej wiedzy na temat budownictwa. Tego typu inwestycja może przynosić wysokie stopy zwrotu, ale jednocześnie wiąże się z niemałym ryzykiem i koniecznością zaangażowania na różnych etapach - od zakupu, przez remont aż po formalności związane ze sprzedażą. To, ile można zarobić na house flippingu, jest uzależnione od rodzaju inwestycji i jej potencjału. Według aktualnych danych na jednej transakcji można zarobić od 15% do 20%.

W jakich polskich miastach house flipping jest popularny?


House flipping cieszy się największą popularnością w dużych miastach Polski, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, czy Kraków. Czy można kupić nowe mieszkanie w Krakowie i wykorzystać je do flippingu? Oczywiście! Schemat ten na rynku pierwotnym polega przykładowo na kupowaniu nieruchomości deweloperskich nieatrakcyjnych ze względu na niewygodne rozmieszczenie pokoi. Flipperzy przebudowują lokal i sprzedają go za wyższą cenę klientom szukającym lepszego standardu. Rekordowo wysoki popyt na polskim rynku nieruchomości sprawia, że taka metoda inwestowania staje się coraz popularniejsza i rozszerza się na wszystkie większe miasta Polski.

Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?


Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, ale jeśli wciąż masz wątpliwości, odpowiadamy: oczywiście! Jeszcze przez wiele lat mieszkania inwestycyjne będą bezpieczną i dochodową formą lokowania kapitału. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości tendencja ta ulegnie zmianie. Czy house flipping jest dobrą metodą? Na to pytanie trudniej jest dać odpowiedź. House flipping na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo atrakcyjną formą zwiększenia kapitału i budowania niezależności finansowej. Jednak to, czy osiągniemy sukces, zależy od naszej sytuacji wyjściowej, a przede wszystkim wiedzy, doświadczenia i możliwości finansowych. Poza tym specyfika polskiego rynku nieruchomości sprawia, że metoda ta wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem, o czym warto pamiętać.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama