Księgi wieczyste online - jak je sprawdzić? (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Choć możliwość sprawdzania ksiąg wieczystych online pojawiła się w Polsce już jakiś czas temu, to ciągle niewiele osób wie, jak uzyskać do nich dostęp i gdzie znaleźć numer księgi wieczystej.

Księgi wieczyste w formie elektronicznej to spore ułatwienie, dzięki któremu znacznie więcej osób może uzyskać dostęp do ksiąg wieczystych bez wychodzenia z domu. Nie trzeba już udawać się osobiście do sądu, który przechowuje księgę wieczystą, lecz można ją w całości przeglądać w Internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (System EKW). Tylko akta księgi wieczystej są ciągle dostępne jedynie w formie papierowej.
Informacje na temat tego, czym jest elektroniczna księga wieczysta można znaleźć w artykule https://ksiegawieczysta.net/co-to-jest-elektroniczna-ksiega-wieczysta/. Księga wieczysta online umożliwi dostęp do najważniejszych informacji dotyczących nieruchomości. Będzie to szczególnie istotne przy zakupie nieruchomości, zarówno do celów prywatnych, jak i pod inwestycję i pomoże upewnić się, że stan prawny nieruchomości nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Jakie informacje znajdują się w elektronicznej księdze wieczystej?

Księga wieczysta online to przede wszystkim bardzo ważne informacje na temat właściciela lub właścicieli nieruchomości. Można z niej wyczytać też, jak właściciel wszedł w posiadanie danej nieruchomości. W księdze wieczystej znajdziemy również podstawowy opis nieruchomości, wraz z takimi danymi jak np. lokalizacja, dokładny metraż mieszkania, podział na pomieszczenia czy informacja o ewentualnej dodatkowej przestrzeni należącej do mieszkania, jak garaż czy komórka lokatorska.
Z perspektywy osoby planującej zakup nieruchomości istotny będzie zwłaszcza dział III i IV księgi wieczystej, które mówią o prawach, roszczeniach i ograniczeniach ustanowionych na nieruchomości, a także o ewentualnej hipotece. Najbardziej korzystne jest, jeśli te 2 działy księgi wieczystej pozostają puste, gdyż oznacza to, że na nieruchomości nie ciążą żadne prawa osób trzecich, że nie jest ona zadłużona ani nie wszczęto egzekucji z nieruchomości. Warto też zwrócić uwagę na przeznaczenie nieruchomości np. czy działka jest przeznaczona na cele budowlane czy jedynie na działalność rolniczą, a lokal jest mieszkalny, a nie usługowy.
W przypadku jakichkolwiek sporów prawnych w przyszłości, to informacje zawarte w księdze wieczystej będą uznane za wiążące, warto więc znać prawa wpisane w księdze. Elektroniczną księgę wieczystą można wydrukować na swoje prywatne potrzeby. Jeśli jednak zależy nam na oficjalnym odpisie, to konieczne będzie złożenie wniosku. Można to jednak zrobić w formie elektronicznej.

Co zrobić, aby uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Ponieważ dane zawarte w księgach wieczystych powinny być jawne i powszechne, każda zainteresowana osoba może uzyskać do nich dostęp. W celu znalezienia odpowiedniej księgi, potrzebny będzie jedynie numer księgi wieczystej. Jest to ciąg cyfr, na który składa się oznaczenie Sądu Rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą, numer księgi wieczystej według repertorium ksiąg wieczystych oraz tzw. numer kontrolny. Każda księgi wieczysta ma przypisany swój indywidualny, niepowtarzalny numer. Numer księgi wieczystej znajduje się na wszystkich dokumentach dotyczących nieruchomości np. akcie notarialnym. Numer można też łatwo wyszukać np. po adresie nieruchomości czy numerze działki za pomocą komercyjnych wyszukiwarek numerów KW.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama