W Karpackim Oddziale Straży Granicznej odbyło się uroczyste ślubowanie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Sali tradycji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej cała miejsce długo wyczekiwana chwila - ślubowanie złożyło 31 nowych strażników granicznych. Był to zapewne dla młodych ludzi dzień, który w ich pamięci zostanie do końca życia.

Uroczystość odbyła się w asyście pocztu sztandarowego oraz w obecności Wojewody Małopolskiego – Łukasza Kmity, kadry kierowniczej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i rodzin nowo przyjętych. W szeregi formacji wstąpiło 9 kobiet i 22 mężczyzn.

Rotę ślubowania przyjął od funkcjonariuszy Komendant Oddziału - gen. bryg. SG Stanisław Laciuga.

Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Granicznej - ślubuję służyć wiernie Narodowi Polskiemu, mając zawsze na względzie interes Państwa Polskiego. Ślubuję stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia (…) – te słowa zostaną w pamięci i sercach młodych ludzi do końca życia.

gen. bryg. SG Stanisław Laciuga przywitał nowo przyjętych funkcjonariuszy w szeregach formacji. Pogratulował im wybrania właściwej drogi życiowej i życzył wielu sukcesów w służbie. Generał wspomniał o tym, że służba w Straży Granicznej to zaszczyt i duma, ale wymaga również wielu poświęceń. Na koniec Komendant KaOSG pogratulował i podziękował rodzinom funkcjonariuszy za ich wychowanie oraz poprosił o wsparcie dla nich podczas codziennej służby.

Po ślubowaniu młodych funkcjonariuszy na zawodową drogę pobłogosławił ks. kpt. SG Robert Młynarczyk - Kapelan KaOSG.

Uroczystość była również okazją do wręczenia Łukaszowi Kmicie Wojewodzie Małopolskiemu Odznaki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Wojewoda podczas swojego przemówienia wyraził nadzieję, że słowa roty ślubowania staną się dla zaczynających pełnienie obowiązków służbowych funkcjonariuszy zobowiązaniem do wytrwałej służby dla ojczyzny.

Teraz przed młodymi strażnikami granicznymi kilkumiesięczne szkolenie, po ukończeniu którego rozpoczną służbę w jednostkach organizacyjnych KaOSG. Zanim nowi funkcjonariusze założyli mundur, musieli przystąpić m.in. do testów psychologicznych, badania na wariografie, sprawdzenia wiedzy ogólnej i poziomu znajomości języków obcych oraz wykazać się odpowiednią sprawnością fizyczną.

źródło: Straż Graniczna;

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama