Otwarcie sezonu z skansenie w Zubrzycy … i nie tylko

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Tegoroczne otwarcie sezonu w Skansenie Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej odbędzie się pod hasłem „Moje, nase moje” – jest to nawiązanie do wciąż żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja w nocy z 30 kwietnia na 1 maja.

Niedziela rozpocznie się stawianiem moja (oraz stawaniem… dziada), w ciągu dnia zaplanowano pokazy dawnych zajęć, spotkanie z twórcami ludowymi, na zakończenie zaś członkowie Orawskiego Oddziału Związku Podhalan wraz Zespołem Skalniok zapraszają na pierwszą tegoroczną majówkę.

30 kwietnia – niedziela - w muzeum

11.00 stawianie moja - Zespół Orawianie z Lipnicy Wielkiej-Przywarówki - przy chałupie Dziubka
11.30 stawianie dziada - przy chałupie Kotta
11.00-14.30 jadło orawskie - Koło Gospodyń Wiejskich z Zubrzycy Górnej - przy Czarnej karczmie
12.30-15.00 pokazy - dawna wieś - wokół zabudowań dworskich, twórcy ludowi z Orawy - przy Czarnej karczmie
13.00-14.00 wiosenna opowieść o pszczołach Jana Świdronia - przy orawskiej pasiece
16.00-17.30 majówka i pieśni maryjne z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan z Jabłonki i Zespołem Skalniok - przy dzwonnicy loretańskiej z Zubrzycy Górnej-Zimnej Dziury (w razie niesprzyjającej pogody - w kościele pw. MB Śnieżnej)

2 maja – sobota w muzeum - 11.00-12.30 - „W rytmie pór roku - wiosna na Orawie” - pokazowe zasiewy w skansenie m.in. owsa, lnu, kapusty, grochu, bobu, sadzenie ziemniaków.

Muzeum od 30 kwietnia otwarte jest dla zwiedzających w tygodniu od 9.00 do 15.00, w weekendy od 11.00 do 17.00. W święta - 1 maja i 3 maja muzeum jest nieczynne.

Nie ulegają też ceny biletów za wstęp na teren muzeum: bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 12 zł.

Partnerami muzeum w organizacji wydarzenia są: Zespół Orawianie, Koło Gospodyń wiejskich z Zubrzycy Górnej, Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy, Orawski Oddział Związku Podhalan w Jabłonce oraz Zespół Skalniok z Zubrzycy Górnej.

Przedłużony weekend majowy to jednak okazja, by jeszcze raz odwiedzić Orawę, a konkretnie Jabłonkę.

Na 6 maja, na 16.00 zaplanowano otwarcie wystawy Andrzeja Dziubka - Powrót do korzeni. Egzystencjalizm. Wystawa odbędzie się w dwóch lokalizacjach - w Galerii NEBB przy ul. Sobieskiego 6 (za apteką) oraz przy ul. Sobieskiego 3 (zabudowania gospodarcze vis-à-vis restauracji).

Założyciel i wokalista DePress w swojej twórczości plastycznej posługuje się różnorodnym tworzywem – plastikiem, akrylem, silikonem. Materiały te służą do stworzenia odpowiedniej formy, za pomocą której zwraca uwagę na okrucieństwo wojny, problem ochrony środowiska oraz istotę człowieka jako żywego, oryginalnego organizmu, zestawiając go ze sztucznym tworem, zabawką, przedmiotami użytku codziennego.

W tym wypadku nie bez znaczenia będzie także lokalizacja - wystawa zostanie częściowo zaaranżowana w budynkach gospodarczych, co samo przez się będzie niecodziennym miejscem prezentacji sztuki nowoczesnej.
Wystawa ta to pierwsze z wydarzeń w ramach projektu „Powrót do korzeni” dofinansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. Wszystkie inicjatywy realizowane w tych ramach łączy hasło: „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.
Wstęp na wystawę w Jabłonce jest bezpłatny.

Mat. prasowe, r/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama