Uniwersjada 2023. Kacper Stokowski i sztafeta mieszana z medalem

Polska sztafeta mieszana w składzie Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski zdobyła srebrny medal w wyścigu 4×100 metrów stylem zmiennym, na XXXI letniej Uniwersjadzie w chińskim Chengdu. Biało-czerwoni ulegli jedynie drużynie gospodarzy.

Po występach w pływackich Mistrzostwach Świata w japońskiej Fukuoce polscy pływacy udali się do Chengdu, by wziąć udział w 31. letniej Uniwersjadzie. Najnowsza edycja turnieju utworzonego przed stu laty jako mistrzostwa świata studentów pierwotnie miała zostać rozegrana w Jekaterynburgu, ale ze względu na odebranie Rosji praw do jego organizacji, imprezę przeniesiono do Chin. Zawody w Chengdu miały z kolei odbyć się już w 2021 roku, ale wtedy zostały odwołane ze względu na pandemię COVID-19.

Uniwersjada 2023. Trzy srebrne medale polskich pływaków w jeden wieczór

W składzie Akademickiej Reprezentacji Polski znalazło się 198 zawodniczek i zawodników, którzy występują w 13 dyscyplinach - badmintonie, gimnastyce sportowej, judo, koszykówce, lekkiej atletyce, łucznictwie, siatkówce, strzelectwie, szermierce, taekwondo, tenisie stołowym oraz właśnie w pływaniu. „Biało-czerwoni” wystawili też cztery reprezentacje sportów zespołowych - drużyny koszykarek i koszykarzy, a także siatkarek i siatkarzy.

Jeden z dwunastu zdobytych do tej pory medali Polska zawdzięcza sztafecie mieszanej pływaków. Czwórka w składzie Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski z czasem 3.46.07 zajęła drugie miejsce w finale wyścigu 4×100 metrów stylem zmiennym. Biało-czerwoni ulegli jedynie drużynie gospodarzy, którzy byli lepsi o nieco ponad dwie sekundy. Trzecie miejsce zajęli Włosi.

Kacper Stokowski walczy o minimum olimpijskie

Kacper Stokowski podczas Uniwersjady startował także indywidualnie. Na 100 metrów stylem grzbietowym zajął czwarte miejsce, a w decydującym starcie osiągnął czas 54,38 s. Natomiast w rywalizacji na 50 metrów Stokowski nie awansował do finału i zawody zakończył na półfinale. Więcej szczęścia mieli jego koledzy, którzy zdobyli srebrne medale w wyścigach na 50 metrów stylem motylkowym oraz 100 metrów stylem klasycznym. Jan Kałusowski jako pierwszy Polak w historii złamał przy tym barierę minuty.

Stokowski wciąż walczy o minimum uprawniające do startu w Igrzyskach Olimpijskich. Polak rywalizował na niedawno zakończonych pływackich mistrzostwach świata w japońskiej Fukuoce na 100 m stylem grzbietowym. Do olimpijskiej przepustki zabrakło mu 0,07 sekundy. O kwalifikację na turniej w Paryżu walczy też m. in. Alicja Tchórz, która liczy na powrót do pływackiej kadry.

źródło: Fot. Kaman Sport Group/materiały prasowe