Lekcja w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Uczniowie klasy medycznej 1a Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu wzięli udział w niezwykłej lekcji anatomii, która odbyła się Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pojechali tam wraz z wychowawcą Anetą Mamalą i opiekunem Małgorzatą Dorulą.

Dzięki uprzejmości absolwenta starosądeckiego liceum, wybitnego kardiochirurga i specjalisty transplantologii klinicznej dr n. med. Macieja Urlika, klasa o profilu biologiczno-chemicznym poznała specyfikę pracy lekarza i pielęgniarki w najlepszej klinice w Polsce.
 
Uczniowie wzięli udział w warsztatach laparoskopowych. Na terenie szpitala działa pracownia wyposażona w trenażery do ćwiczeń laparoskopowych. Dzięki tym urządzeniom licealiści mogli podejmować próby samodzielnego powtórzenia niektórych elementów obserwowanych wcześniej zabiegów. Następnie w auli im. Profesora Zbigniewa Religii wysłuchali wykładu dr Macieja Urlika, a na koniec zwiedzili oddział transplantologii wraz z salą operacyjną.
 
- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem - mówią uczniowie. – Poznaliśmy szpital od zaplecza: sprzęt laboratoryjny, wyposażenie gabinetów zabiegowych, mogliśmy nawet przeprowadzać zabiegi laparoskopowe na specjalnych trenażerach. Największe wrażenie zrobiła na nas sala operacyjna.
 
– Pomysł, by wysyłać uczniów do szpitala zrodził się podczas mojej rozmowy z dr Maciejem Urlikiem –mówi Aneta Mamala, nauczyciel biologii w starosądeckim liceum. – Zależy nam, aby już na starcie uczniowie poznali specyfikę pracy lekarza. Takie wizyty motywują, inspirują i dzięki nim uczniowie podejmują życiowe decyzje o studiowaniu medycyny. W Zabrzu mieli wspaniałą okazję podglądać pracę najlepszych specjalistów w kraju. To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dziękuję doktorowi Maciejowi Urlikowi oraz całemu zespołowi Śląskiego Centrum Chorób Serca. Jestem przekonana, że taka wizyta zostanie w pamięci uczniów na zawsze.
 
Następnie uczniowie udali się do Katowic na najliczniej odwiedzaną na świecie naukową wystawę, autorstwa prof. Gunthera von Hagensa pt. Body Worlds. Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała. Inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił. Wystawa prezentuje 160 autentycznych ludzkich ciał. Pochodzą one od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Metoda plastynacji sprawia, że wiedza dotycząca anatomii stała się dostępna dla każdego. Młodzież mogła zobaczyć to, czego do tej pory uczyła się z książek. Mięśnie, kości, narządy wewnętrzne zarówno będące w typowej dla siebie budowie, jak te z widocznymi chorobami.
 

źródło: Powiat Nowosądecki; Spita; Serce; Zdrowie; Edukacja; Zabrze; Stary Sącz;

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama