Krakowskie lotnisko szykuje się już na lato

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Najbliższe sezony turystyczne w Krakowie i Małopolsce - podobnie jak w tym roku - należeć mogą do klientów z Półwyspu Arabskiego, wskazała na to m.in. tegoroczna popularność Krakowa i Podhala wśród arabskich gości.

W ostatnich dniach w ZEA i Arabii Saudyjskiej odbył się wyjazd studyjny z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Krakowskiej Izby Turystyki, reprezentantów z małopolskiej i krakowskiej branży turystycznej, hotelowej  gastronomicznej oraz rozrywkowej (Energylandia), jak również Kraków Airport. Misją wizyty były działania promujące Małopolskę i Kraków. Spotkanie delegacji z naszego regionu rozpoczęło się od wizyty roboczej w Ambasadzie Polskiej w Rijadzie. Podczas kilkudniowych spotkań biznesowych z przedstawicielami z branży turystycznej czy reprezentantami linii lotniczych działającymi na rynku arabskim, podkreślano atrakcyjność Małopolski dla touroperatorów z tamtej części świata.

Turyści z Półwyspu Arabskiego bardzo doceniają unikatowość Małopolski. To powoduje, że coraz częściej dostrzegamy ich obecność w naszym regionie - mówi Iwona Gibas Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. - Szczególnie upodobali sobie Kraków i Zakopane. Interesują ich nasze tradycje, intryguje lokalna kultura, chętnie sięgają po rękodzieło. Niewątpliwie na ten rosnący ruch przyjazdowy turystów z regionu Zatoki Perskiej do Małopolski ma wpływ bogata siatka połączeń oferowana przez krakowskie lotnisko, a także wysoka jakość usług turystycznych oraz małopolska gościnność. Liczymy, że ten trend utrzyma się w przyszłości.

Już od dłuższego czasu obserwujemy wzmożony ruch turystyczny w Krakowie i Zakopanem gości z krajów arabskich - powiedział Łukasz Barłowski Wiceprezes Zarządu Krakowskiej Izby Turystyki. - Specyfika ich przyjazdów to m.in. długość pobytu ( 7 noclegów lub więcej), obiekty o wysokim standardzie, bardzo często korzystają z dodatkowych usług tj. prywatne transfery czy rezerwacje w restauracjach. Jest to Klient, który plasuje się bardzo wysoko w rankingu średnich wydatków na osobę. Jak podają statystyki Energylandii, członka Krakowskiej Izby Turystyki, obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zajęli w tym roku drugie miejsce wśród zagranicznych odwiedzających park rozrywki (7% ogółu czyli ok. 120.000 osób).Wyjazd studyjny do Rijadu w Arabii Saudyjskiej oraz Dubaju, jasno pokazał, że te liczby mogą się jeszcze zwiększyć w niedalekiej przyszłości. Jestem głęboko przekonany, że wspólne działania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków Airport, Krakowskiej Izby Turystyki oraz administracji państwowej przyczynią się do wzrostu liczby odwiedzających z tych kierunków.

Również w Japonii odbyła się misja gospodarcza samorządu województwa małopolskiego, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Muzeum Sztuki i Technologii Japońskiej Manggha w Krakowie (w przyszły roku będzie obchodzić jubileusz 30 lat istnienia) i Kraków Airport. Przedstawiciele naszego regionu spotkali się w Osace oraz z Tokio z przedstawicielami japońskich organizacji turystycznych, mediów, by zaprezentować bogactwo turystyczne naszego regionu dla gości z kraju kwitnącej wiśni, a także rozpocząć promocję Małopolski i Krakowa w związku ze zbliżającą się wystawą EXPO w Osace w 2025r. Spotkanie delegacji z Małopolski i Krakowa towarzyszyła  wizyta robocza w Ambasadzie Polskiej w Tokio oraz w tamtejszym Instytucie Polskim.  

Dla małopolskiej turystyki rok 2023 jest rokiem niebywałych sukcesów. W ostatnich miesiącach prawie ¼ zagranicznych turystów odwiedzających Polskę trafia do Krakowa i Małopolski - powiedział Grzegorz Biedroń prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Uważam, że obowiązkiem Małopolskiej Organizacji Turystycznej jest działanie na rzecz wspierania tych korzystnych trendów poprzez współpracę z najszybciej rozwijającym w ostatnich latach lotniskiem – Airport Kraków oraz współdziałanie z Małopolską, która jest liderem rozwoju gospodarczego w Polsce i jednym z najszybciej rozwijającym się regionów w Europie w okresie ostatnich 8 lat.

Dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy operowanie siatki zimowej w Kraków Airport, a już domykamy rozmowy w sprawie sezonu Lato 2024 - podsumowuje Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. - Mamy nadzieję, że atrakcyjna siatka połączeń krakowskiego lotniska przyciągnie nie tylko polskich pasażerów, którzy wybierają ciekawą ofertę z krakowskiego lotniska, ale także turystów z całego świata pragnących odwiedzić nasz region. Także w tym, zakresie prowadzimy rozmowy z przewoźnikami z państw arabskich czy z przedstawicielami agentów biur podróży dla klientów z Japonii oferując bardzo dogodne, dzięki siatce Kraków Airport, możliwości dotarcia do Krakowa i Małopolski.

 

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama