Zawoja wygrała z Urzędem Marszałkowskim

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie na korzyść Zawoi rozstrzygnął spór pomiędzy Urzędem Gminy a Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Chodzi o odrzucenie wniosku do finansowania z funduszy unijnych.

WSA przyznał rację Urzędowi Gminy Zawoja. Sprawa dotyczyła odrzucenia przez urząd marszałkowski wniosku Zawoi o dofinansowanie unijne na budowę "Korony Ziemi" - nowoczesnego i innowacyjnego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego.

Po odrzuceniu wniosku na realizację "Korony", wójt Zawoi Tadeusz Chowaniak, nie zgadzając się z uzasadnieniem urzędników województwa, zaskarżył postanowienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, odrzucające wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia. Sąd uznał racje gminy i nakazał ponowne rozpatrzenie wniosku konkursowego przez urząd marszałkowski.

- Nie ukrywam satysfakcji z takiego obrotu sprawy, gdyż od początku, zarówno ja, jak i Rada Gminy, byliśmy przekonani, że spełniamy wszystkie kryteria. Wniosek był przygotowany bardzo dobrze, z należytą starannością i wielkim zaangażowaniem. Dostarczyliśmy w terminie do urzędu marszałkowskiego wszystkie wymagane przezeń dokumenty,
uzupełnienia i wyjaśnienia. Poza tym "Korona Ziemi" świetnie wpisuje się w kierunki przyjęte w ważnych strategicznych dokumentach dla regionu, a mianowicie w „Strategię Rozwoju Powiatu Suskiego na lata 2008-2015” oraz w „Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011 – 2020”. Inwestycja jest wyjątkowa ważna nie tylko zatem z
punktu widzenia nas – samorządu i mieszkańców Zawoi, ale także całego regionu. Dlatego – kolokwialnie mówiąc – nie poddaliśmy się do końca. I było warto! – podkreśla Tadeusz Chowaniak, tłumacząc jednocześnie, iż jaki będzie dalszy obrót sprawy do końca jeszcze nie wiadomo. - Teraz decyzje leżą po stronie urzędników marszałka. Środki z programu, z którego miał być dofinansowany nasz projekt, zostały już podzielone. Zdajemy sobie w Zawoi z tego sprawę. Będziemy na pewno składać wniosek do Sądu Gospodarczego o zwrot utraconych dochodów przez gminę w wysokości 20 procent całej inwestycji w okresie trwałości projektu, co zostanie precyzyjnie obliczone na podstawie dokumentów, które zostały przez urzędników Marszałka pozytywnie ocenione na etapie oceny formalnej. Roszczenia uwzględnią również poniesione przez nas nakłady na przygotowanie projektu i całego wniosku. Rozważamy także zapowiadaną ewentualność złożenia zawiadomienia do organów ścigania, gdyż oceny finansowe ewidentnie wskazują na zmowę, pozbawiającą nas uczciwej oceny. A to może nosić znamiona przestępstwa gospodarczego – dodaje wójt.

Niezależnie od toczących się spraw w WSA władze Zawoi zainteresowały innowacyjnym projektem "Korona Ziemi" zainteresował inwestora - słowacką firmę Tatra Mountains Resort.

W ubiegłym tygodniu gmina Zawoja i TMR A.S. podpisały porozumienie o powołaniu spółki, która będzie realizować Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne KORONA ZIEMI w Zawoi. Dokumentację spółki złożono już do sądu celem rejestracji.

- Negocjacje z TMR i ich efekt w postaci porozumienia pokazują tylko, iż projekt ten także z biznesowego punktu widzenia był dobrze poprowadzony i przemyślany. Inaczej żaden inwestor nie zainteresowałby się jego realizacją - argumentuje wójt. Wspólnicy zainwestują w przedsięwzięcie ok. 7 mln zł. Inwestycja powinna być gotowa pod koniec przyszłego roku.

- Będziemy wnioskować o zwrot utraconych dochodów z winy skandalicznej decyzji urzędu marszałkowskiego - podsumowuje samorządowiec.

---
"Korona Ziemi" w założeniu pomysłodawców to nie tylko atrakcja turystyczna. Ma także stanowić centrum kultury górskiej, na podobieństwo istniejącego w Banff w Kanadzie, w którym będzie można organizować spotkania z wybitnymi osobistościami związanymi z górami i krzewić pamięć o wielkim wkładzie Polaków w rozwój alpinizmu i himalaizmu na świecie.

Na Morgach w Zawoj pojawią się makiety wewnętrzne najwyższych szczytów świata, makieta zewnętrzna Babiej Góry, nowoczesny park linowy oraz obiekty paramuzealne, związane tematycznie i przestrzennie z najwyższymi szczytami świata. Projekt zakłada „wypełnienie” makiet szczytów ekranami dotykowymi, które po uruchomieniu dostarczają wyczerpujących informacji z dziedziny geografii czy geologii, oscylujących wokół danego szczytu i kontynentu, na którym jest zlokalizowany.

Park linowy natomiast, nazwany „Małym Odkrywcą Lasu” ma być jednym z największych w Polsce i jedynym w swoim rodzaju pod względem rozwiązań multimedialnych, łączących ideę zabawy i edukacji. Park będzie wyposażony w piesze i napowietrzne trasy edukacyjne. Zaplanowano również dostosowane do wieku uczestników zabaw gry terenowe, poruszające również tematykę fauny i flory lasów polskich. Park dostarczy atrakcji i elementów w różnych stopniach zaawansowania. Nie zabraknie elementów ekstremalnych: od trudnych tras na wysokościach przez kilkunastometrowe wahadło po ściankę wspinaczkową, jedną z najwyższych sztucznych ścianek w Polsce. Powstanie także naturalna skalna ściana wysokości ok 6-7 m, służąca realizacji programu "Uczę się bezpiecznie poruszać po górach", z poręczówkami, klamrami, łańcuchami, z możliwością nauki biwaku na "półce skalnej", aby od małego uczyć zasad radzenia sobie w trudnych, często nagle i dynamicznie zmieniających się warunkach pogodowych w górach.

Powstanie również ścieżka edukacyjna poświęcona wspaniałej naturze obchodzącego za niecałe dwa lata 60-te Urodziny Babiogórskiego Parku Narodowego, której towarzyszyć będzie elegancki FITPARK z 35 podwójnymi przyrządami do ćwiczeń ruchowych dla każdego, oczywiście w plenerze.

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama