Wspomnienie pożegnanego w tym roku pasterza, zasłużonego Bogu i wiernym

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

„Żegnamy erudytę, kapłana oddanego wiernie Kościołowi, nagrodzonego Medalem Edukacji Narodowej”

Takimi słowami, jak w podtytule, biskup Stanisław Salaterski scharakteryzował w homilii pogrzebowej ks. Prof. Franciszka Knutelskiego, pochodzącego z Grywałdu.

Świętej pamięci ks. Profesor Franciszek Knutelski urodził się 7 października w Grywałdzie, jako syn Jana i Marii (z domu Hryc). Egzamin dojrzałości zdał w 1956 roku w Krościenku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych 24 czerwca 1962 roku w Tarnowie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Grybów (od 1 sierpnia 1962 roku), Kowalówka (od 1 września 1968 roku), Ropczyce (od 11 sierpnia 1970 roku), Dębica – św. Jadwigi (od 6 sierpnia 1974 roku) oraz Sędziszów Małopolski (od 14 czerwca 1980 roku). Ponadto w roku 1963 podjął studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zwieńczone licencjatem kanonicznym.

W 1982 roku został mianowany wykładowcą teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Wykładał także historię filozofii w Wyższym Instytucie Wiedzy Religijnej w Koszalinie. Równocześnie, w latach 1991-1993, pełnił obowiązki proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP w Świeszynie (diecezja koszalińsko-kołobrzeska).

W latach 1995-2002 prowadził wykłady w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Od 1995 roku pomagał duszpastersko w parafii pw. św. Mateusza Ap. i Ew. w Mielcu, a od 2000 roku pełnił funkcję penitencjarza w tamtejszej Bazylice Mniejszej. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w 1980 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w 1997 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 2022 roku został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Uczniowie księdza profesora, licealiści, a dziś dorośli, z uznaniem i wdzięcznością wspominają swojego katechetę, który posiadał ogromną wiedzę z dziedziny historii, filozofii i dogmatyki. Wprowadzał ich w świat filozofii i teologii, tłumaczył jasno i zrozumiale. Długie godziny spędzali na rozmowach, zapytywali i dzielili się wątpliwościami.


Mieszkańcy Mielca wspominają księdza profesora jako w pełni oddanego kapłaństwu, z powołaniem, wspaniałego kapłana i spowiednika.

Msza św. żałobna odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Mateusza Ap. i Ew. w Mielcu. Msza św. pogrzebowa miała miejsce 28 listopada br. w kościele parafialnym pw. św. Marcina Bpa w Grywałdzie, po której ciało Zmarłego zostało złożone na miejscowym cmentarzu.

Oprac. Bożena Soliwoda Na podst. Informacji ze stron Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Tarnowskiej oraz informacji wychowanków i parafian.






 
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama