Google proponuje: "zostań twórcą map". Burmistrz Zakopanego komentuje: "rewolucja przyszła do Zakopanego" (zdjęcia i film)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. - Chcielibyśmy zaistnieć na poważnie i na stałe w sieci. Wraz z firmą Google rozpoczynamy duży projekt i mam nadzieję, że będzie on na tyle skuteczny, że Zakopane na stałe zaistnieje w Internecie - mówi burmistrz Janusz Majcher. W projekt zaangażował się oprócz Urzędu Miasta także Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie.

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta zaprezentowany został Kreator Map Google. Dzięki niemu można samodzielnie nanosić nowe miejsca, drogi i budynki na Mapy Google, widoczne dla ludzi na całym świecie. "Znasz najlepiej własną okolicę i możesz teraz pokazać wszystko co w niej najlepsze"- apelują pomysłodawcy.

Od sierpnia br. działa w Polsce funkcja aktualizacji map - Kreator Map Google, dzięki której internauci sami mogą dokonywać zmian na Mapach Google, poprawiając tym samym aktualność i dokładność map. Dzięki narzędziu Pulse, można oglądać w czasie rzeczywistym, jakich zmian na Mapach Google Polski dokonują internauci.

Dodatkowo, funkcja Map Google - Street View umożliwia oglądanie na panoramicznych zdjęciach Polski z perspektywy przechodnia, w tym drogi do Doliny Chochołowskiej oraz innych lokalnych atrakcji.

- Na akcję jaką prowadzimy w ten weekend składają się dwa elementy. Pierwszy skierowany do właścicieli lokalnych biznesów, są to wizytówki firm, drugi - powiązany jest bezpośrednio z mapami i odwzorowywaniem na nich budynków i szczególnych miejsc - mówiła podczas prezentacji Joanna Borowska nadzorująca projekt w Zakopanem.

- Co turysta robi w Zakopanem? Szuka informacji, noclegów. Ważne by na takie zapytanie dostał użyteczne odpowiedzi. A już będąc w samym Zakopanem - dalej szukają informacji. Na przykład jest na Krupówkach i chce zjeść obiad. Wyszukuje restauracji na mapie i widzi te, które mają swoje wizytówki, są tu dane wzbogacone o zdjęcia, mapę dojazdu, czy opinie klientów. Ale to także narzędzie dla mieszkańców. Można szukać sklepów albo na przykład stomatologa znajdującego się w naszej najbliższej okolicy. To narzędzie jest bezpłatne, firmy nie muszą ponieść żadnych kosztów, by się znaleźć na mapie, to można robić samemu i samemu zarządza się stroną - tłumaczyła.

Jak mówiła - około 70 firm wyraziło zgłosiło się do projektu.

Przy realizacji drugiego elementu akcji, czyli odwzorowania Zakopanego na mapach potrzebna była pomoc TPN i UM. - Dziękujemy Urzędowi Miasta za udostępnienie danych geodezyjnych, które pomogą nam odpowiednio odwzorować informacje. Około 20 osób wyrusza na trasy zakopiańskie i górskie, wyposażona w tablety, smart-fony i urządzenia GPS, by zebrać dane z trasy i wpisać je na tworzone mapy. Każdy z państwa może przy pomocy kreatora mapować swoją okolice, o ile posiada informacje, które należy wprowadzić i uzupełnić mapy - przekonywała Joanna Borowska.

s/ zdj. Piotr Korczak

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama