Trzy powiaty nadal bez prądu. Wojewoda organizuje miejsca, w których ludzie mogą się ogrzać

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W dalszym ciągu 23,5 tys. odbiorców w Małopolsce pozostaje bez prądu. W czwartek Stanisław Kracik, wojewoda małopolski zwrócił się do starostów, burmistrzów i wójtów aby w budynkach użytku publicznego zorganizowali miejsca, gdzie można się ogrzać.

Wojewoda zwrócił się do starostów, burmistrzów i wójtów o zorganizowanie w budynkach użytku publicznego, w których jest ogrzewanie (szkoły, świetlice, domy kultury, przedszkola) miejsc, w których dzieci wraz z opiekunami będą mogły spędzić czas i się ogrzać. Wojewoda wystąpił też do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o wypożyczenie od wojska 9 agregatów większej mocy, które będą mogły zasilić ujęcia wody bądź przepompownie.

Wojewoda oferuje również wypożyczenie najbardziej potrzebującym gminom agregatów prądotwórczych o mocy od 2 do 36 kW. Samorządy posiadają agregaty o większej mocy, które otrzymały od wojewody kilka lat temu. Wojewoda dysponuje obecnie jedynie urządzeniami o niewielkiej mocy, które są w stanie zapewnić prąd najwyżej pojedynczym małym domom. Część takich urządzeń wojewoda pożyczył też od Straży Pożarnej. Kilkanaście agregatów o większej mocy przekaże wojewodzie wojsko. Agregaty będą przekazywane za pośrednictwem starostów, którzy zostali poinformowani o odpowiednich procedurach i mogą się zgłaszać, jeśli chcą wypożyczyć agregat. Do tej pory wypożyczono 9 agregatów.

W tym momencie 23,5 tysięcy domów w Małopolsce nie ma prądu:

- w powiecie krakowskim 9 tys. odbiorców w miejscowościach: Nasiechowice, Bębło, Będkowice, Buk, Chobędza, Cianowice, Czajowice, Dziekanowice, Glanów, Gołyszyn, Gotkowice, Grzegorzowice Małe, Grzegorzowice Wielkie, Imbramowice, Jangrot, Jerzmanowice, Kalinów, Laski Dworskie, Małyszyce, Mostek, Pieskowa Skała, Porąbka, Przeginia, Przybysławice, Rzeplin, Sąspów, Skała, Smardzowice Miotełka, Sobiesęki, Stoki, Sucha, Sułoszowa, Ścibirzanka, Tarnawa, Trzyciąż, Ulina Mała, Ulina Wielka, Wielmoża, Wola Kalinowska, Wysocice, Zadroże, Zagórowa. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Sułoszowa, gdzie prądu nie ma na całym terenie.

- w powiecie miechowskim 3,5 tys. odbiorców w gminach: Gołcza – Gołcza, Kamienica; Charsznica – Tyczyca, Jelcza, Chodowiec, Tunel, Cieplice, Chobędza, Wielkanoc, Maków, Rzeżuśnia, Krępa; Miechów – Biskupice, Falniów, Falniów Wysiołek, Pstroszyce, Podleśna Wola Dolna, , Bukowska Wola, Siedliska, Brzuchania, Strzeżów; Książ Wielki – Cisie, Łazy, Moczydło, Krzeszówka; Słaboszów – Kropidło; Racławice – Górka Kościejowska, Miroszów.

- w powiecie olkuskim 11 tys. odbiorców w gminach: Wolbrom - Jeżówka, Kąpiele Wielkie, Kąpiołki, Lgota Wielka, Łobzów, Budzyń, Poręba Górna, Strzegowa, Wierzchowisko, część Dłużca i Podlesie, Zarzecze, Brzozówka, Miechówka, Zabagnie. Olkusz - Troks, Braciejówka, Podlesie, Pazurek, Kosmolów, Osiek, Zawada, Zadole Kosmołowskie, Gorenice, Podlesie Rabsztyńskie.

Dziś żołnierze z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej pomagają przy usuwaniu lodu z linii energetycznych w Jerzmanowicach. W całym województwie przy udrażnianiu dróg, usuwaniu powalonych drzew i gałęzi wiszących nad liniami energetycznymi pracują także strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy pomagają też w dostarczaniu wody pitnej. Obecnie woda dostarczana jest beczkowozami w gminach Wolbrom, Miechów, Książ Wielki, Gołcza, a strażackie agregaty prądotwórcze zapewniają zasilanie dla przepompowni wody w gminach Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Sułoszowa, Wolbrom, Trzyciąż. Przy usuwaniu awarii pracuje dziś 98 brygad Enionu.

W powiecie olkuskim Zarząd Dróg wraz z Nadleśnictwem Olkusz od wczoraj prowadzi wycinkę drzew w pasie dróg powiatowych.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego cały czas monitoruje sytuację w Małopolsce i udziela pomocy samorządom w usuwaniu skutków awarii sieci energetycznej. Stanisław Kracik zaoferował dyrekcji Zakładu Energetycznego w Krakowie wszelką pomoc. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego kieruje ekipy Straży Pożarnej w miejsca, gdzie konieczne jest usuwanie połamanych gałęzi i zwalonych drzew przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Wojewoda jest w stałym kontakcie z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, którym pomoc - jeśli zachodzi taka potrzeba, jest udzielana na bieżąco. Wojewoda zwrócił się również do komendanta wojewódzkiego policji o zwiększenie patroli w rejonach dotkniętych brakiem prądu w sytuacji, gdyby była taka potrzeba. Wojewoda nadzoruje awaryjne zaopatrzenie w energię elektryczną ujęć wody pitnej i szpitali.


źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama