Małopolska walczy z brakiem prądu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Małopolsce trwa akcja usuwania zniszczeń sieci energetycznych. Zaangażowano już ponad 110 energetyków i uruchomiono ponad 400 urządzeń terenowych. Pomaga także wojsko, leśnicy, strażacy oraz władze samorządowe.

W poniedziałek radni województwa podjęli również decyzję o sfinansowaniu wyjazdu dzieci na ferie. Z pomocy skorzysta ponad 540 dzieciaków dotkniętych brakiem prądu z 14 małopolskich gmin.

W poniedziałek, na zaproszenie marszałka Małopolski oraz przewodniczącego sejmiku, o sytuacji energetycznej w naszym regionie informowali wojewoda małopolski Stanisław Kracik oraz prezes ENIONU Krzysztof Pubrat. Jak wynika z ostatnich danych, bez prądu nadal pozostaje ponad 9 tys. mieszkańców naszego regionu. Największe problemy są w powiatach: krakowskim (3,5 tys osób bez prądu), olkuskim (4 tys. odbiorców bez prądu) i miechowskim (390 osób bez prądu).

Wojewoda Małopolski podkreślił, że od tygodnia, mimo silnego mrozu, pracuje ponad 110 energetyków. Uruchomiono także 400 urządzeń. Dotychczas wymieniono ponad 400 uszkodzonych linii. Dzięki temu zasilanie wróciło do ponad 8 tys. domów. Na bieżąco udostępniane są także agregaty prądotwórcze.

Zdaniem prezesa ENIONU, Krzysztofa Pubrata, przeciążenie słupów linii wysokiego napięcia nadal się utrzymuje, a poziom oblodzenia przekracza wszelkie normy. Jak podkreślił Pubrata, usuwanie awarii będzie trwało do skutku. - Trudno było przewidzieć, że mróz spowoduje takie uszkodzenia linii energetycznych. Do tej pory nie było awarii na taką skalę - mówił podczas spotkania.

Jak zapewnił marszałek Marek Nawara, samorząd regionalny jest w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w zakresie monitorowania sytuacji w Małopolsce. Marszałek przypomniał także, że zarząd województwa podjął decyzję o sporządzeniu bilansu energetycznego województwa małopolskiego, w którym znajdzie się odpowiedź na pytanie, jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w regionie. Zarząd planuje zorganizować debatę z udziałem ekspertów i zamówić specjalną ekspertyzę na ten temat.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama