11,5 tysiąca domów w Małopolsce nie ma prądu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Trwają naprawy linii energetycznych uszkodzonych w nocy przez śnieg i wiatr. Aktualnie bez prądu pozostaje w Małopolsce 11,7 tys. domów.

Bez prądu pozostaje: 2,7 tys. domów w powiecie krakowskim (w gminach: Jerzmanowice-Przeginia, Skała i Krzeszowice), 7 tys. w powiecie olkuskim (w gminach: Wolbrom, Olkusz i Trzyciąż) oraz 2 tys. w powiecie miechowskim (w gminach: Gołcza, Charsznica, Książ Wielki, Słaboszów, Racławice, Kozłów).

Przy usuwaniu awarii pracowało dziś 559 energetyków oraz 47 strażaków. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, sprawdził zaopatrzenie w energię elektryczną szpitali i ujęć wody. Te miejsca nie są zagrożone. Cały czas za pośrednictwem Wojewódzkiego i Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego można wypożyczać agregaty prądotwórcze. Obecnie w dyspozycji wojewody znajduje się 17 agregatów, wypożyczonych jest 26.

Po apelu Stanisława Kracika, w powiatach, w których występują awarie prądu zorganizowane zostały miejsca w budynkach użyteczności publicznej, w których mieszkańcy mogą się ogrzać. - Dzięki temu rozwiązaniu ktoś, kto nie ma ogrzewania w domu, może spędzić czas w ciepłym miejscu. Prosząc samorządy o przygotowanie takich miejsc, miałem na myśli szczególnie rodziny z dziećmi - mówi wojewoda. „Ogrzewalnie” działają w powiatach krakowskim (w Domach Pomocy Społecznej, Domach Dziecka i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie) oraz olkuskim (w Wolbromiu, Bolesławiu, Kluczach i Olkuszu).

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nadzorem wojewody cały czas monitoruje sytuację w Małopolsce i udziela pomocy samorządom w usuwaniu skutków awarii sieci energetycznej. Stanisław Kracik zaoferował dyrekcji Zakładu Energetycznego w Krakowie wszelką pomoc. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie kierować ekipy Straży Pożarnej w miejsca, gdzie konieczne będzie usuwanie połamanych gałęzi i zwalonych drzew przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Wojewoda jest w stałym kontakcie z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, którym pomoc - jeśli zachodzi taka potrzeba - jest udzielana na bieżąco. Wojewoda zwrócił się również do komendanta wojewódzkiego policji o zwiększenie patroli w rejonach dotkniętych brakiem prądu w sytuacji, gdyby zaistniała taka potrzeba.

oprac. p/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama