Rozporządzenie o reorganizacji SG - podpisane

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie o reorganizacji Straży Granicznej. Zakłada ono m.in. utworzenie na południowej granicy Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą komendy w Raciborzu. Karpacki Oddział SG znika. W związku z reorganizacją Straży Granicznej MSW nie planuje zwolnień funkcjonariuszy.

Strażnicy graniczni z reorganizowanych oddziałów - w tym Karpackiego i Sudeckiego - będą mogli kontynuować służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Podobnie pracownicy cywilni.

Podpisane przez ministra spraw wewnętrznych rozporządzenie w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej, zostało przekazane do Rządowego Centrum Legislacji, celem publikacji w Dzienniku Ustaw. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już w maju br.

Na granicy południowej powstanie nowy oddział Straży Granicznej - Śląsko-Małopolski z siedzibą w Raciborzu. Obejmie on swoim zasięgiem trzy województwa: opolskie, śląskie i małopolskie.

Według przyjętego harmonogramu 16 listopada br. zniesiony zostanie Sudecki Oddział Straży Granicznej, a jego dotychczasowy terytorialny zasięg działania zostanie włączony do Nadodrzańskiego Oddział SG. Natomiast od 1 stycznia 2014 r. zniesiony zostanie Karpacki Oddział Straży Granicznej, a jego terytorialny zasięg działania zostanie włączony do Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG (po wcześniejszej zmianie nazwy obecnego Śląskiego OSG na Śląsko-Małopolski OSG, co nastąpi 1 lipca br.).

W związku z reorganizacją Straży Granicznej MSW nie planuje zwolnień funkcjonariuszy. Będą mogli kontynuować służbę w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Na samej granicy zewnętrznej UE jest dostępnych ponad 1700 stanowisk służbowych do obsadzenia. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą (Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa) oraz Białorusią (Połowce), a także z realizacją umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją.

Planuje się, że większość pracowników Straży Granicznej, o ile nie będzie mogła kontynuować pracy w tej formacji, znajdzie zatrudnienie w innych służbach podległych resortowi.

źródło: MSW, opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama