Kobieca wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Od piątku, 26 kwietnia można obejrzeć wystawę pt."Praca kobiety nigdy się nie kończy" w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Zestawiono na niej 126 grafik dawnych mistrzów od XVI do XIX wieku z dziełami współczesnymi.

Wystawa konfrontuje role przeznaczone kobietom w sztuce nowożytnej ze współczesnymi próbami wyrażenia pierwiastka kobiecego w pracach plastycznych. Tytuł wystawy nawiązuje do angielskiego przysłowia, rozpowszechnionego zwłaszcza w Ameryce.

Myślą przewodnią jest przedstawienie szeroko potraktowanych prac, czynności domowych i zajęć kobiet, zarówno w ujęciu realistycznym, jak i symboliczno-alegorycznym.

Wśród wybranych grafik znajdą się dzieła m.in. Albrechta Duerera, Rembrandta, Petera Rubensa, Williama Hogartha, liczne prace twórców szkoły włoskiej, francuskiej i niderlandzkiej oraz stosunkowo rzadkie prace kobiet-rytowniczek.

Współczesne dzieła, które prezentowane są na wystawie, to: instalacje Małgorzaty Łojko "Symbiozy", prace Tomasza Rogalińskiego "Hodowla" i Erwiny Ziomkowskiej (buty i torebka), dwa gobeliny Anny Jesinowicz-Nguyen "Ja" i "Nieja", a także rzeźba Aliny Szapocznikow "Koński ogon/ Głowa Meksykanki" zestawiona z pracą Xawerego Dunikowskiego "Kobieta brzemienna II".

Zestaw prac graficznych podzielono na siedem części tematycznych: "Matka", "Towarzyszka i sługa", "Przedmiot", "Muza", "Wojowniczka", "Wzór dobry, wzór zły" oraz "Szafarka dobra i zła". Prace współczesne - jak wyjaśniła przedstawicielka centrum - stawiają przed widzem pytanie, w jaki sposób i w jakich kontekstach te kobiece archetypy pojawiają się obecnie.

Ekspozycję można obejrzeć do 11 sierpnia.

/ab
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama