Archeologiczne odkrycia na nowotarskim Rynku zostaną zaprezentowane w Ratuszu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. Monety z okresu rządów króla Kazimierza Jagiellończyka (XV w.) i - najprawdopodobniej - średniowieczna ostroga, to bez wątpienia najcenniejsze zabytki, jakie udało się znaleźć podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych na Rynku. O ich wynikach i tym, co się z nimi stanie, poinformowano na konferencji w magistracie.

Opowiadał o nich Krzysztof Mazur, archeolog, który prowadził prace wykopaliskowe na nowotarskim Rynku, w towarzystwie miejskiego architekta Olgierda Pustówki, który nadzorował z ramienia miasta całość prac związanych z rewitalizacją głównego placu miasta.

Wrażenie robią już same liczby: 17 tysięcy skorup, 200 fragmentów kafli piecowych, 6 tysięcy kości zwierzęcych, ok. 500 elementów żelaznych, 106 monet, 14 fajek, a wśród nich m.in. kamienny drapacz z okresu neolitu, średniowieczna ostroga z gwieździstym zaczepem, monety z czasów Kazimierza Jagiellończyka, Jana Kazimierza i Augusta Sasa. Około 160 przedmiotów - zadeklarował burmistrz Marek Fryźlewicz - ma po konserwacji zostać wyeksponowanych w Muzeum Podhalańskim w miejskim Ratuszu. Na samym Rynku stanie natomiast tablica informująca o tutejszych znaleziskach.

Dużym sukcesem archeologicznym jest również odnalezienie ruin dwóch ratuszy, z których starszy datowany jest na okres Renesansu oraz piwniczka, z hakiem, który tkwił wbity w ścianę, która mogła być więzieniem.

O wszystkich znaleziskach opowiedzieć ma również planowana publikacja. Więcej o znaleziskach na Rynku będzie można dowiedzieć się już w najbliższą sobotę (18 maja), podczas spotkania w Muzeum Podhalańskim organizowanego w ramach Nocy Muzeów. O godz. 16.00 Anna Mazur i Krzysztof Mazur wygłoszą wykład pt. "Rynek w Nowym Targu w świetle badań archeologicznych” (sala reprezentacyjna Ratusza, Rynek 1).

r/zdj. Michał Adamowski

źródło: Podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama