23 małopolskim DPS-om grozi zamknięcie?

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Jeszcze 10 samorządów z terenu Małopolski nie dostosowało domów pomocy społecznej do standardów, które wprowadziła Ustawa o pomocy społecznej z 2004 roku. Sprawa dotyczy 23 dps-ów, które nie mogą jeszcze otrzymać zezwolenia od wojewody małopolskiego na dalszą działalność.

Chodzi przede wszystkim o publiczne dps-y prowadzone przez powiaty i to one muszą zadbać, by placówki osiągnęły wymagane standardy, które szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej. Chodzi głównie o modernizację budynków i ich wyposażenia, zwiększenie oferty zajęć terapeutycznych, zatrudnienie wykwalifikowanego personelu. Czas na dostosowanie do wymogów ustawy dps-y mają do końca tego roku.

- Liczę na to, że samorządy zmobilizują się i nie dojdzie do sytuacji, w której choćby jeden z domów pomocy społecznej będzie musiał zawiesić działalność. Powiaty miały na modernizacje kilka lat - mówi wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Jak informuje Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody, wojewoda małopolski monitoruje realizację programów naprawczych, które przygotowały poszczególne placówki. Obecnie kryteriów ustawowych nie spełniają 23 placówki (łącznie jest w nich prawie 2,6 tys. miejsc dla osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych), spośród których 9 może mieć poważne problemy ze spełnieniem wymogów do końca tego roku.

Problem dotyczy dps-ów z powiatu tarnowskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego, olkuskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, miechowskiego, z terenu Tarnowa oraz Krakowa (w tym ostatnim jeszcze dziesięć nie uzyskało zezwolenia na działalność, a szacunkowy koszt dostosowania ich do standardów to 19,8 mln zł).

- W latach 2004-2009 wojewoda małopolski przekazał znaczne kwoty na realizację programów naprawczych dla dps-ów oraz utrzymanie standardów - było to 61 mln zł, z czego 14,5 mln zł na placówki gminy miejskiej Kraków - przypomina Sieradzka. - Także w tym roku samorządy zwróciły się o dotacje na ten cel - ile pieniędzy zostanie przekazanych, będzie wiadomo w drugiej połowie roku.

Placówki, które nie zdążą na czas z dostosowaniem się do ustawowych standardów, mogą nie otrzymać zezwolenia na dalszą działalność. Na terenie Małopolski znajduje się w sumie 88 publicznych i niepublicznych domów pomocy społecznej.

oprac. p/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama