1 lipca rusza Redyk Karpacki w Polsce. Pierwszy przystanek w Ustrzykach Górnych

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Idą pasterze Karpat pradawnym szlakiem ludów wołoskich, by przywrócić pamięć o pięknej historii naszej i naszych przodków. Redyk przeszedł Karpaty Rumuńskie od Braszowa po Satu Mare, pasterze gościli na Ukrainie w Rachowie i Wierchowinie. Teraz rozpoczynają wędrówkę po Karpatach Polskich. Pasterze wołoscy w XIV i XV w. wraz z innymi zasiedlali góry na ziemiach polskich.

Byli to ludzie wolni – ślebodni, otwarci na spotkanie, na drugiego człowieka, gościnni, ale też twardzi jak skała, zalubieni w tradycji ludowej i pasterstwie w górach. To dziedzictwo kultury pasterskiej jest ciągle bijącym źródłem kultury ludzi gór. Redyk, sałasz - to nie relikt przeszłości to symbol tożsamości, która buduje przyszłość, daje moc i wiarę, że w życiowej drodze człowiek musi mieć cel i otwartość na spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem. Redyk to również doświadczenie czasu i przestrzeni - to więź pokoleniowa, góralski honor i tradycja, gościnność i radość bycia razem w drodze, to wyciszenie i zauroczenie krajobrazem. By góry ciągle Nas urzekały, zadziwiały, ubogacały trzeba przywrócić godne miejsce dla polskiego pasterstwa, dla hodowli owiec - to zadanie dla rządu, dla samorządów, to wyzwanie dla Unii, bo Europa kulturą się tworzy. Karpaty są naszym bogactwem natury i kultury. Wierzymy, że Redyk Karpacki obudzi społeczności je zamieszkujące do lepszej współpracy, da impuls do godnych spotkań i działań - da nową szansę pasterstwu.

I Ty możesz być współczesnym pasterzem Karpat, docenić piękno krajobrazu górskiego, jego bioróżnorodność – możesz - choć kryzys - uspokoić swoją życiową wędrówkę poprzez kontakt z nami. Do zobaczenia na szlaku Redyku Karpackiego! Dotknij źródła wspólnego dziedzictwa kulturowego, bądź z Nami! Pieknie Pytomy na Redyk Karpacki wszystkich razem i każdego z osobna! Zapraszamy również tych, co z dawna wędrowali od Bieszczad w Tatry czy Beskidy w latach 60-tyh i 70-tych – opowiedzcie swoją historię, obudźcie wspomnienia, bo życie jest drogą – wędrówką, która ma wielki cel.

Otwórzcie swoje serca, myśli i polany na radosne spotkanie. Szałas ma swoją przeszłość, ale też ma swoja tożsamość.
Panie Boże prowadź!

Piotr Kohut
Redyk to nie relikt przeszłości!
To symbol naszej góralskiej tożsamości!
Uspokój swoje życie… Wędruj z Nami – Hej!
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama