W niedzielę pogrzeb Prezydenckiej Pary - ważne informacje dla uczestników uroczystości

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

- Na nasze miasto i nasze województwo zwrócone są teraz oczy całego świata. Do Krakowa przyjadą głowy wielu państw, w tym m.in. Dmitrij Miedwiediew, prezydent Federacji Rosyjskiej oraz Barrack Obama, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki – przypomina Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. - Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu był wolą rodziny i my tę wolę szanujemy, a zgodę wyraził ks. kard. Stanisław Dziwisz. Zrobimy wszystko, aby uroczystości, mimo tak krótkiego czasu na przygotowania, przebiegły w powadze i zostały jak najlepiej zorganizowane.

W niedzielę drogą lotniczą dotrą z Warszawy do Krakowa trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich. Kondukt przejedzie ulicami Krakowa na Rynek Główny i dotrze do Bazyliki Mariackiej około godz. 10.00. Tam o godz. 14.00 rozpocznie się żałobna msza święta, do której słowo wstępne wygłosi ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Do Bazyliki Mariackiej będzie mogła wejść tylko najbliższa rodzina Pary Prezydenckiej, przedstawiciele władz Polski oraz głowy państwa i szefowie rządów zagranicznych. Wstęp do kościoła Mariackiego w tym dniu będzie ograniczony ze względów bezpieczeństwa, podobnie jak wstęp na wzgórze wawelskie, które zostaje obszarem zamkniętym.

Po mszy świętej kondukt żałobny przejdzie ul. Grodzką do katedry wawelskiej (znajdą się w nim osoby, zaproszone przez rodzinę) dodatkowe osobistości do orszaku zaprosi rodzina. Od chwili, gdy kondukt dojdzie pod Krzyż Katyński przy kościele św. Idziego, aż do momentu wejścia konduktu do katedry, będzie brzmiał Dzwon Zygmunta.

Pozostali goście pozostaną w Bazylice Mariackiej, gdzie wysłuchają koncertu w wykonaniu Filharmoników Berlińskich. Po koncercie przejadą w kolumnach samochodowych na wzgórze wawelskie. Mieszkańcy, którzy zgromadzą się na Rynku Głównym, nie będą mogli wziąć udziału w kondukcie, ani nie będą mogli przejść na wzgórze wawelskie, lecz będą mogli uczestniczyć w tej części uroczystości pogrzebowych za pośrednictwem telebimów.

Po krótkiej modlitwie w katedrze wawelskiej trumny zostaną zniesione do pomieszczenia poprzedzającego kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie zostaną złożone w sarkofagu z alabastru. W uroczystości złożenia trumien do grobowca udział weźmie jedynie najbliższa rodzina Pary Prezydenckiej. W momencie składania ciał prezydenta do grobu zostanie oddanych 21 salw armatnich.

Postument pod sarkofag, wykonany z granitu norweskiego, zostanie zamontowany w nocy z czwartku na piątek. W piątek rozpoczną się również prace przy ustawieniu sarkofagu (w przyszłości obok sarkofagu M. i L. Kaczyńskich znajdzie się tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem).

Uroczystości pogrzebowe oglądać będzie można na telebimach, które ulokowane zostaną na Błoniach, na Rynku Głównym, w Łagiewnikach oraz na dodatkowych ekranach przy ul. Szewskiej na rogu ul. Św. Anny i Wiślnej.

Bezpieczeństwo

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie uruchomiona została specjalna infolinia: 012-61-58-111. Przy telefonie dyżurować będą funkcjonariusze, którzy udzielą informacji o utrudnieniach oraz zmianach związanych z organizacją ruchu. Natomiast pod numerem 986 będzie dyżurować Straż Miejska, pod numerem 19–150 Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie oraz porządkiem podczas przemarszów na msze i na czas przejazdu konduktu czuwać będzie dwa i pół tysiąca policjantów – z Małopolski, ale również z Lublina, Rzeszowa, Opola, Łodzi, Katowic i Kielc. Będą to m.in. policjanci prewencji i ruchu drogowego, ale także funkcjonariusze po cywilnemu.

Na dzień uroczystości przewidziano zorganizowanie kilku punktów dzieci zaginionych – dwóch stałych zlokalizowanych w siedzibie Komisariatu I Policji przy ul. Lubicz 21 (tel. 012-61-57-027) oraz Posterunku Policji w Rynku Głównym 27 (tel. 012-61-58-222), w poczekalni hali głównej Dworca Głównego oraz w oznakowanym samochodzie Peugeot 307 w pobliżu Wawelu.

Komunikacja

W związku z przygotowaniem uroczystości w mieście oczywiste stają się utrudnienia i wyłączenia z ruchu – głównie w centrum Krakowa i w rejonie pierwszej obwodnicy oraz na trasach przejazdu (z lotniska w Balicach, przez Salwator). Już teraz policja apeluje do osób mieszkających w tamtych okolicach o nie parkowanie samochodów wzdłuż ulic i pozostawienie wolnych miejsc. Aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy zaparkowane pojazdy będą utrudniać ruch lub zostaną uszkodzone policjanci ruchu drogowego będą przypominać właścicielom o konieczności przeparkowania pojazdu. Zaparkowany pojazd może zostać odholowany. Strażnicy miejscy będą dystrybuować ulotki, informujące o zmienionych zasadach parkowania.

Utrudnień w ruchu związanych z czasowym wyłączaniem ruchu na poszczególnych ulicach w centrum miasta oraz na trasie przejazdu z Balic spodziewać można się od soboty, 17 kwietnia od godz. 17.00. W niedzielę 18 kwietnia od wczesnych godzin rannych ulice w obrębie Wawelu zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. W miejscach tych będą policjanci ruch drogowego, którzy będą informować kierowców o utrudnieniach i kierować na objazdy.

Zakazy zatrzymywania się i postoju zostaną wprowadzone na ulicach:

- w sobotę, 17 kwietnia od godziny 10.00: Mirowskiej, Ks. Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej, Powiśle, Straszewskiego, Franciszkańskiej, Dominikańskiej, św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Starowiślnej), Starowiślnej, Na Zjeździe, Nadwiślańskiej, 3 Maja, Piastowskiej (na wysokości Błoń), Al. Krasińskiego (od 3 Maja do Zwierzynieckiej).

- w niedzielę, 18 kwietnia od północy: Tynieckiej, Praskiej, Zielińskiego, Monte Cassino, Konopnickiej, Zwierzynieckiej, Dietla (po stronie Kazimierza), Droga do Zamku, Grodzkiej, Idziego, Podzamcze, Rynku Głównym.

- w niedzielę, 18 kwietnia od godziny 6.00: Stradomskiej, św. Anny, Szpitalnej (od św. Tomasza), Małym Rynku, Mikołajskiej (do św. Krzyża), św. Krzyża, Siennej, Pl. Mariackim, Bernardyńskiej, Smoczej, Koletek, św. Agnieszki (od Koletek do Stradomskiej), św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Stradomskiej), Sukienniczej.

Miasto - w celu zapewnienia sprawnego dojazdu i powrotu pasażerów na miejsce uroczystości – przygotowuje więcej kursów tramwajów i autobusów.

W związku z utrudnieniami w ruchu do Krakowa najlepiej dojechać koleją. Najwięksi przewoźnicy zapowiadają wprowadzenie dodatkowych kursów pociągów do stolicy Małopolski. Dworzec Główny będzie działał całą dobę. Wszelkimi informacjami na temat tego, jak dostać się na miejsce uroczystości żałobnych, będą służyć ubrani w żółte kamizelki wolontariusze, a także funkcjonariusze straży miejskiej i policji. Uruchomiona będzie specjalna infolinia kolejowa 19-757.

Dla osób, które zdecydują się na dojazd do Krakowa samochodem wyznaczone będą specjalne parkingi. Będą one zlokalizowane w następujących miejscach: Centrum Handlowe „Zakopianka” przy ul. Zakopiańskiej, Bonarka City Center przy ulicy Kamieńskiego, Centrum Handlowe „Krokus” przy ul. Bora Komorowskiego, Centrum Handlowe M-1 przy al. Pokoju. Miejsca postojowe zostaną też utworzone wzdłuż al. Armii Krajowej.

Zabezpieczenie medyczne

Koordynacją zabezpieczenia medycznego na czas uroczystości pogrzebowych zajmuje się Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

1. Osoby uczestniczące w uroczystościach i zgromadzeniach bez względu na miejsce zamieszkania mogą korzystać z pomocy medycznej udzielanej przez: oznakowane piesze patrole medyczne, oznakowane stacjonarne punkty medyczne, specjalnie oznakowane Karetki Pogotowia Ratunkowego, przychodnie pełniące dyżur, Szpitalne Oddziały Ratunkowe.
2. W celu ułatwienia udzielania pomocy medycznej osoby uczestniczące w zgromadzeniach, a pozostające w leczeniu, lub leczone szpitalnie w przeszłości proszone są o zabranie ze sobą aktualnie zażywanych leków oraz kart informacyjnych z pobytu w szpitalu, książeczki cukrzycowej, karty ciąży.
3. Dzieci i osoby niepełnoletnie powinny posiadać przy sobie kartkę z danymi osobowymi, miejscem zamieszkania, nr PESEL, numerem telefonu kontaktowego z opiekunami.
4. W czasie uroczystości prosimy o nie zgłaszanie się po pomoc do karetek, tylko do patroli medycznych i namiotów medycznych.
5. Prosimy o zabranie ze sobą suchego prowiantu, wody, nakryć głowy, odzieży odpowiedniej do pogody, parasola, wygodnego obuwia i osobistych leków zażywanych stale.

Punkt medyczno-sanitarny w czasie uroczystości pogrzebowych znajdować się będzie na Rynku Głównym, niedaleko Sukiennic, w pobliżu kościoła św. Wojciecha. Całodobowa informacja medyczna Krakowa: tel. 12 661 22 40

Kontrole sanitarne

Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła szereg działań związanych z zabezpieczeniem przebiegu uroczystości, które odbędą się w niedzielę 18 kwietnia 2010 roku w Krakowie.

Służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie obecnie przeprowadzają następujące działania:
• pilne, interwencyjne kontrole sanitarne w obiektach hotelowych, w których zatrzymywać się będą oficjalne delegacje oraz inni uczestnicy uroczystości
• pilne, interwencyjne kontrole sanitarne w obiektach żywieniowo–żywnościowych zlokalizowanych na terenie miasta
• pilne, interwencyjne kontrole sanitarne na terenie dworców kolejowych, autobusowych i lotniczych zlokalizowanych na terenie miasta i w jego okolicach
• wzmocniono obsadę kadrową działającego całodobowo Granicznego Punktu Kontroli Sanitarnej Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.

Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie zarządził od 16 kwietnia (piątek) do 18 kwietnia (niedziela) dyżury ciągłe pracowników nadzoru i laboratoriów: wirusologicznego, bakteriologicznego oraz mikrobiologii żywności i wody, które – w razie potrzeby – podejmą wszelkie czynności analityczno-badawcze.

oprac. p/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama