Fala kulminacyjna przechodzi przez Kraków (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Według wtorkowego komunikatu Urzędu Wojewódzkiego z godz. 16.30, przez Kraków przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. Stan wody podnosi się - obecnie wodowskaz w Bielanach wskazuje 943 cm (jest to przekroczenie stanu alarmowego o 423 cm). Nie ma jednak zagrożenia, że Wisła wyleje się w Krakowie poza wały.

- Doświadczenie mieszkańców i wiedza strażaków, zdolność Małopolan do samoorganizacji jest ogromna - mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. Zapewnia, że nigdzie życie ludzkie nie jest zagrożone, a prognozy przewidują, że opady deszczu będą się zmniejszać, więc sytuacja powinna powoli się stabilizować.

Służby miejskie są przygotowane na wypadek ewentualnych ewakuacji. Zamknięty został ruch na moście Dębnickim (autobusy jeżdżą objazdem: od ronda Grunwaldzkiego przez ul. Monte Cassino, Zielińskiego, most Zwierzyniecki, Salwator, Kościuszki). Przywrócono ruch tramwajowy na al. Pokoju. Planowane jest zamknięcie ulicy Powstańców Wielkopolskich. Dojście do osiedla Złocień możliwe jest wyłącznie od ulicy Agatowej przez worki z piaskiem. Do zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenie Krakowa zużyto już 1000 ton piasku, wkrótce dostarczone będzie kolejne 300 ton.

Część placówek oświatowych, położonych w pobliżu rzeki, została zamknięta. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6 zostali przewiezieni do Domu Studenckiego na os. Złotej Jesieni 4. Władze miasta zaapelowały do dyrektorów szkół o pełną gotowość na wypadek konieczności ewakuacji uczniów z zagrożonych szkół i placówek lub zapewnienia miejsca dla ewakuowanych mieszkańców miasta.

W Małopolsce stan alarmowy na rzekach przekroczony jest obecnie w 32 miejscach, a stan ostrzegawczy w 7. W 20 powiatach i gminach obowiązuje alarm powodziowy, a w 13 - pogotowie powodziowe.

p/

W galerii zdjęcia Michała Bachulskiego z okolic mostów: Dębnickiego i Grunwaldzkiego. Ostatnie zdjęcie przedstawia tor kajakowy Kolna pod Krakowem. Fot. Alex

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama