Coraz więcej osuwisk

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Małopolsce powódź powoduje kolejne straty, tym razem związane z osuwiskami. W teren ruszyli pracownicy powiatowych i wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego. Stwierdzono już 47 katastrof budowlanych, głównie dotyczących budynków mieszkalnych. Do sprawdzenia zgłoszonych jest kolejnych 190 budynków.

Katastrofy budowlane dotyczą w większości budynków mieszkalnych, przeważnie małych domów jednorodzinnych (4 to budynki przemysłowe w Wadowicach). Większość katastrof budowlanych zlokalizowanych jest na północ od Krakowa, w powiatach wadowickim, bocheńskim, wielickim i ziemskim krakowskim. Szczególnie trudna sytuacja jest w Lanckoronie.

Uszkodzone domy przeważnie nadają się do rozbiórki, ale każdy przypadek będzie oceniany osobno przez Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego. Czy będzie je można odbudować w tym samym miejscu, zostanie ocenione przy wsparciu geologów.

Jak ocenia Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie, w Małopolsce katastrof budowlanych spowodowanych osuwiskami czy zalaniem przez wodę może być ostatecznie kilkaset - zalicza się do nich także uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych. Wszystkie zgłoszone przypadki będą sprawdzane i oceniane przez inspektorów nadzoru budowlanego.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że po ustąpieniu powodzi czy osuwiska, właściciel czy zarządca budynku ma obowiązek zadbania o to, by obiekt został skontrolowany, nawet w przypadku, kiedy nie jest naruszona konstrukcja budynku. Kontrola musi być przeprowadzona przez osobę z uprawnieniami budowlanymi odpowiedniej specjalności.

Samorządy przy odbudowie zniszczeń będą mogły skorzystać z pieniędzy w ramach programu „Osłona przeciwosuwiskowa”. Program ten funkcjonuje w Małopolsce od kilku lat. W przygotowaniu projektów budowlanych i w ich opiniowaniu pomaga powołany przez wojewodę małopolskiego Wojewódzki Zespół Nadzorujący Realizację Projektu. W zespole znajdują się przedstawiciele wydziałów Rolnictwa i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Geolog Wojewódzki w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej. Program realizowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a pieniądze na pomoc pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił telefony alarmowe. Przez całą dobę eksperci budowlani odpowiadają na pytania i udzielają porad: Kazimiera Ochnio - ekspert nadzoru budowlanego: tel. 603-757-794 i Iwona Świderska - dyrektor Departamentu Inspekcji i Kontroli Budowlanej: tel. 601-202-304.

oprac. p/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama