Mosty w Krakowie przejezdne, woda opada

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Według sobotniego komunikatu z godz. 8.30, stan alarmowy na małopolskich rzekach przekroczony jest w 9 miejscach (na dwóch rzekach), a ostrzegawczy - w 4 (na czterech rzekach). W 16 powiatach i gminach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a w 27 - pogotowie przeciwpowodziowe.

Poziom wody w Wiśle na terenie Krakowa wciąż się obniża. Dziś wodowskaz na Bielanach wskazuje 589 cm, o 69 cm powyżej stanu alarmowego. W mieście wszystkie mosty są przejezdne, otwarto tez tunel pod Mostem Grunwaldzkim. Zamknięte ulice: Mirowska (od ks. Józefa do węzła autostradowego), Podbipięty (od Zagłoby do Klasztornej), Zakamycze, Kamedulska, Lesisko, Skalna (przy Kaszubskiej), Orla (przy Zagrodzie), Rybna, Na Zakolu Wisły, Zagłoby - przy Odmętowej, Golikówka przy Strażackiej.

W ciągu minionej doby w Małopolsce trwały prace polegające na zabezpieczaniu, umacnianiu i likwidacji wyrw w wałach przeciwpowodziowych. Interwencje dotyczyły głównie uszczelniania pęknięć i przecieków na rzekach Wisła, Biała, Skawinka i Uszwica. Trwa naprawa wałów na rzece Breń w gminie Szczucin. Wczoraj dzięki użyciu śmigłowców częściowo zabezpieczono wyrwę w wałach. Dziś dwa śmigłowce pracować będą w gminie Szczurowa.

Coraz więcej prac dotyczy zabezpieczania budynków uszkodzonych i zniszczonych w wyniku osunięć ziemi. Największe straty spowodowane osuwiskami są w gminie Lanckorona, gdzie zniszczeniu uległo 60 domów.

Trwa pompowanie wody z zalanych budynków i posesji w całej Małopolsce. Prowadzono są też prace związane z udrażnianiem przepustów i rowów oraz przywracaniem do ruchu dróg gminnych. Obecnie bez prądu pozostaje 100 odbiorców.

Wczoraj ewakuacji nie prowadzono. Od początku akcji ratowniczej ewakuowano 3161 osób. Małopolska policja monitoruje tereny, z których ewakuowano mieszkańców, aby nie dopuścić do kradzieży pozostawionego mienia.

Utrudnienia drogowe

- zamknięta droga krajowa 79 w m. Ławy
- zamknięte drogi wojewódzkie:
Nr 768 na odcinku Koszyce - Szczurowa
Nr 781 w m. Podolsze od strony Zatora i w m. Jankowice
Nr 933 w m. Oświęcim nieprzejezdny tunel,
Nr 964 odcinek Ispina – Niedary, odcinek Strzelce Małe Szczurowa i w m. Uście Solne uszkodzony most,
Nr 965 odcinek Świniary – Gawłówek
Nr 967 w m. Winiary
Nr 973 w m. Borusowa nieczynny prom
Nr 982 odcinek Szczucin - Słupiec

W czasie powodzi na terenie województwa powstało 258 osuwisk:

- powiat tarnowski 21 osuwisk
- powiat nowosądecki 86 osuwisk
- powiat myślenicki 28 osuwisk
- powiat bocheński 53 osuwiska
- m. Kraków 2 osuwiska
- powiat oświęcimski 1 osuwisko
- powiat suski 10 osuwisk
- powiat wielicki 7 osuwisk
- powiat wadowicki (Lanckorona) 50 osuwisk.

oprac. p/


źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama