Saperzy wysadzili wał w Woli Rogowskiej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Sytuacja w Małopolsce stabilizuje się, poziom wód w rzekach sukcesywnie się obniża. W miejscowości Wola Rogowska (gm. Wietrzychowice, pow. tarnowski) saperzy wysadzili fragment wału przeciwpowodziowego przy ujściu potoku Kisielina do Wisły.

W tym momencie stan alarmowy jest przekroczony w 8 miejscach na Wiśle oraz w jednym na Szreniawie, a ostrzegawczy - na trzech rzekach - informuje Urząd Wojewódzki w sobotnim komunikacie z godz. 18.30. - Alarm powodziowy obowiązuje w 4 powiatach i 10 gminach (w tym w Krakowie), pogotowie przeciwpowodziowe - w 18 gminach (w tym w Tarnowie) i 4 powiatach.

Poziom Wisły na Bielanach wynosi obecnie 555 cm, czyli stan alarmowy jest przekroczony o 35 cm.

W Małopolsce cały dzień trwały prace przy uszczelnianiu przeciekających wałów i usuwaniu rozlewisk. W miejscowości Wola Rogowska (gm. Wietrzychowice, pow. tarnowski) saperzy wysadzili niewielki fragment wału przeciwpowodziowego przy ujściu potoku Kisielina do Wisły. Wyrwa w wale pozwala na odprowadzenie wody z zalanej Woli Rogowskiej i okolic do Wisły. Jest tak niewielka, że jej uzupełnienie po odpłynięciu wody będzie mogło być zrobione bardzo szybko.

Cały czas w gminie Szczurowa (pow. brzeski) przy uszczelnianiu wałów pracuje śmigłowiec wojskowy.

W związku z przewidywanymi przelotnymi opadami deszczu i burzami możliwy jest lokalny wzrost poziomu wody w rzekach, szczególnie w terenach górskich.

Dziś podczas akcji przeciwpowodziowej pracowało ponad 5 tys. strażaków PSP i OSP oraz ponad 300 żołnierzy.

Wszystkie szlaki kolejowe są przejezdne. Nadal zamknięta jest droga krajowa nr 79 w Ławach (na granicy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego) oraz 7 odcinków dróg wojewódzkich.

W całej Małopolsce, a szczególnie na południe od Krakowa, pojawiają się nowe osuwiska. Obecnie jest ich już ponad 260.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski spotkał się dziś z Zofią Oszacką, wójtem Lanckorony w powiecie wadowickim. Omawiana była bieżąca sytuacja w gminie oraz sposoby radzenia sobie z osuwiskami. Do tej pory na terenie całego powiatu doszło do 50 osuwisk, obecnie ziemia osuwa się jeszcze w dwóch miejscach. W Lanckoronie sytuacja jest najbardziej dramatyczna. W sumie zniszczonych jest ok. 70 domów. W całym powiecie wadowickim ewakuowanych jest nadal 147 osób. Jak zapewniła wójt Lanckorony, bieżące potrzeby mieszkańców są w tym momencie zaspokojone. Z osuwających się zboczy odprowadzana jest woda. Oszacka straty Lanckorony szacuje wstępnie nawet na ponad 70 mln złotych. - W tym rejonie niezbędne jest wykonanie ekspertyzy geologicznej - podkreśla Stanisław Kracik. - Będziemy pomagać w jej zorganizowaniu. Będzie ona przeprowadzona jak najszybciej, gdy tylko sytuacja na to pozwoli. Podczas spotkania szukano rozwiązań na przyszłość dla mieszkańców Lanckorony. Gdyby okazało się, że stabilizacja osuwiska i remont domów nie jest możliwy, będzie konieczna budowa nowych domów na innych działkach (np. gminnych lub odrolnienie innych działek).

Przekroczenie stanów alarmowych:

Wisła o 82 cm w m. Jawiszowice (granice woj. małopl. i śląsk.)
Wisła o 42 cm Pustynia (powiat oświęcimski)
Wisła o 3 cm w m. Czernichów (powiat krakowski)
Wisła o 35 cm m. Kraków Bielany
Wisła o 44 cm w m. Sierosławicach (powiat proszowicki)
Wisła o 69 cm w m. Popędzynka (powiat dąbrowski)
Wisła o 72 cm w m. Karsach (powiat dąbrowski)
Wisła o 88 cm m. Szczucin (pow. dąbrowski)
Szreniawa o 8 cm m. Biskupice (powiat miechowski)

Przekroczenie stanów ostrzegawczych:

Soła o 57 cm w m. Oświęcim (powiat oświęcimski)
Wisła o 117 cm w m. Smolice (powiat oświęcimski)
Dunajec o 5 cm m. Sromowce Wyżne (powiat nowotarski)

oprac. p/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama