14. edycja Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W czwartek, 5 grudnia krakowscy kinomani wyruszą w czterodniową podróż do magicznego świata niemego filmu. W Kinie Pod Baranami startuje bowiem 14. edycja Festiwalu Filmu Niemego – wielkiego święta kina i muzyki, które w tym roku obchodzone jest pod hasłem „Fabryka Snów”.

W związku z tym, w programie krakowskiej imprezy znajdziemy bogaty wybór filmów autotematycznych: Show People (1928) przeniesie widzów prosto na ulice i plany filmowe wielkich wytwórni Hollywood. Spotkamy tam największe gwiazdy kina tamtych lat: Douglasa Fairbanksa, Williama S. Harta, Johna Gilberta, gościnnie występujących w filmie Vidora (który również sam pojawia się w finale). Zobaczymy też "Charlie gra Carmen", "Charlie gra w filmie" (1916) oraz "Sherlock Jr." (1924) i "Człowiek, który kręci" (1928). Filmy te próbują odsłonić tajemnicę kina, poszukując odpowiedzi na następujące pytania: Co to właściwie jest film? Gdzie kończy się kreacja, a gdzie zaczyna rzeczywistość? Czy film jest snem, jak chciał Konrad Eberhardt?

W ramach festiwalu zobaczymy filmy przypominające oszałamiającą hollywoodzką karierę wielkiej polskiej aktorki, Poli Negri.

Festiwal rozpocznie projekcja odrestaurowanej kopii "Hiszpańskiej tancerki" – malowniczej opowieści o pięknej cygańskiej tancerce, zrealizowanej w USA w 1923 roku. Widzowie zobaczą też odrestaurowany film Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów. Blok poświęcony Poli Negri zamknie dokument o życiu i twórczości aktorki o znamiennym tytule: Życie jest snem w kinie.

Na specjalne życzenie widzów powtórzony zostanie pokaz filmów dokumentujących życie Krakowa z początku minionego wieku. Ciekawostką festiwalu będzie też adresowany wyłącznie do widzów dorosłych zestaw krótkich filmów o tematyce erotycznej (prezentowany w klubie festiwalowym Bomba na Placu).

Wszystkim projekcjom towarzyszyć będą wyjątkowe koncerty – wykonywane na żywo kompozycje, przygotowane specjalnie na tę okazję przez muzyków z Polski i ze świata. Na festiwalowej scenie pojawią się twórcy muzyki improwizowanej (100nka), jazzowej (trio Adrian Konarski, Michał Chytrzyński, Sławomir Berny oraz istniejący od 1962 roku krakowski Jazz Band Ball Orchestra), a także etnicznej i folkowej (Trifonidis Roots Trio, Que Passa, Vladimirska).

/ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama