Kraków: supernowoczesna siedziba szpitala okulistycznego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W 2012 r. pacjenci będą leczeni w nowej, bardzo nowoczesnej siedzibie Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie przy ul. Osieckiego.

Będą na nich czekać małe wygodne sale. Kiedy chorzy będą się poruszać usłyszą informację głosową, w którym pomieszczeniu się znajdują, a jaskrawe barwy pomieszczeń dodatkowo ułatwią orientację osobom słabowidzącym. 20 lipca Zarząd Województwa Małopolskiego zadecydował o przyznaniu w tym roku 2 mln zł dofinansowania na adaptację nowych obiektów Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego.

Szpital planuje adaptację 5-kondygnacyjnego budynku przy ul. Osieckiego, który po przebudowie i rozbudowie będzie miał powierzchnię ok. 6000 metrów kwadratowych. Łączne koszty inwestycji z wyposażeniem, w oparciu o kosztorys inwestorski, wyniosą ok. 29 mln złotych. Inwestycja ma być finansowa z budżetu województwa oraz z dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki na przebudowę szpitala mają zostać zapisane w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym województwa. Przedsięwzięcie ma być realizowane w latach 2010-2012. Rozpoczęcie robót planowane jest w czwartym kwartale tego roku.

- Bardzo się cieszę, że jeszcze w tej kadencji uda się rozwiązać problem nowej siedziby Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego. To bardzo ważna placówka dla Małopolan. Wierzę, że wybraliśmy optymalne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i personelu szpitala - podkreśla marszałek Marek Nawara.

- Ten obiekt będzie najnowocześniejszą technicznie placówką na południu Polski. Mam również nadzieję, że znajdzie się tam czołówka polskich i zagranicznych specjalistów - dodaje członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak.

W nowej siedzibie lecznicy obok nowoczesnych urządzeń medycznych, bloku operacyjnego, gabinetów, sali zabiegowej i innych pomieszczeń znajdą się 1-,2- i 3-osobowe dobrze wentylowane pokoje z łazienkami.

Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób starszych i słabowidzących. W pomieszczeniach znajdą się charakterystyczne, jaskrawe akcenty kolorystyczne na każdym piętrze i odpowiednie oznakowanie dla słabowidzących i niesłyszących. Oprócz tego w szpitalu wykorzystywana będzie głosowa informacja we wszystkich pomieszczeniach, by pacjenci zawsze wiedzieli, w której części obiektu się znajdują.

Centralna sterylizatornia wyposażona będzie w nowoczesny sterylizator plazmowy, umożliwiający szybką sterylizację urządzeń precyzyjnych, okulistycznych. Dzięki połączeniu sterylizatorni z blokiem operacyjnym w ramach sieci informatycznej, pracownicy szpitala natychmiast będą otrzymywać informację o postępach w sterylizacji urządzeń, co ułatwi planowanie zabiegów.

Termoizolowany budynek będzie ogrzewany ciepłą wodą z kotła gazowego i energią dostarczaną przez baterie słoneczne na dachu. W obiekcie znajdą się też nowoczesne maceratory, służące do mielenia basenów i kaczek z celulozy, a nie z tradycyjnych materiałów.

- W nowym obiekcie znacznie zmniejszą się stałe koszty utrzymania szpitala. Placówka będzie pracować taniej pod każdym względem. Spodziewamy się radykalnej poprawy stanu finansowego naszej jednostki - mówi Ilona Pawlicka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego.

Zakres robót budowlanych obejmuje przebudowę i modernizację istniejącego budynku, dobudowę dwóch klatek schodowych, wind i części recepcyjnej, budowę wewnętrznego układu drogowego oraz przebudowę drogi dojazdowej i zagospodarowanie terenu.

W adaptowanym obiekcie znajdą się - m.in. - szpitalne oddziały łóżkowe (łącznie na 60 łóżek), zespół operacyjny (4 sale operacyjne), przychodnia skupiająca poradnie specjalistyczne, laboratorium analityki ogólnej oraz dział przyjęć planowanych (przyjęcia do szpitala, doraźne zabiegi, doraźna pomoc ambulatoryjna).

Zakres świadczeń medycznych Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego obejmuje m.in. chirurgię zaćmy i jaskry, laseroterapię, operacyjne leczenie schorzeń siatkówki, operacyjne leczenie nowotworów, leczenie schorzeń i niedrożności dróg łzowych u dzieci i dorosłych, plastykę powiek oraz leczenie urazów gałki ocznej.

Obecna infrastruktura szpitala, złożona z zabytkowych budynków w Witkowicach, nie jest dostosowana do potrzeb lecznicy. Po oddaniu nowego budynku do użytku, planowanego na koniec grudnia 2011 roku, szpital okulistyczny opuści użytkowane obecnie obiekty w Witkowicach, które zostaną przekazane właścicielowi - Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Pacjenci będą przyjmowani w nowym budynku od 2012 roku.

oprac. p/

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama