Ciepiela:Czwartek będzie kluczowy dla Kontraktu Terytorialnego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zapowiedź czwartkowych negocjacji Kontraktu Terytorialnego dla Małopolski oraz akcja „Przyjazny Tarnów” – tego dotyczyła konferencja prasowa wicemarszałka Romana Ciepieli, która odbyła się w środę w Tarnowie. Szczegóły akcji przedstawił Pełnomocnik Prezydenta Tarnowa ds. osób niepełnosprawnych Andrzej Ziembowski.

– Jutro odbędą się kluczowe rozmowy, których celem jest uzgodnienie treści kontraktu terytorialnego dla Małopolski. Kontrakt ten to nowy, umocowany prawnie instrument koordynacji działań i wydatków rządu i samorządów, pozwalający na lepszą koordynację wysiłków obydwu stron. Będzie to umowa zawierana pomiędzy ministrem właściwym ds. rozwoju regionalnego, działającym w imieniu Rady Ministrów, a samorządem województwa, reprezentowanym przez zarząd województwa – przypominał dziennikarzom wicemarszałek Ciepiela.

Najistotniejszym elementem kontraktu będzie wykaz inwestycji i przedsięwzięć nieinwestycyjnych, których finansowanie zostanie zabezpieczone w środkach pozostających w dyspozycji rządu i samorządu województwa. Przygotowania do jego zawarcia trwają w Małopolsce od półtora roku.

Przypomnijmy, projekt mandatu negocjacyjnego, przygotowany przez Zarząd Województwa Małopolskiego, został poddany konsultacjom społecznym w sierpniu 2013 roku. Po wstępnym przedstawieniu stronie rządowej (w styczniu 2014 roku), został przedyskutowany na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Po uzyskaniu opinii jednostek samorządu terytorialnego z Małopolski, stanowisko Zarządu zostało przekazane we wrześniu br. stronie rządowej. Finalnym stadium procesu uzgodnień będą czwartkowe rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, podczas których przedstawicielami Małopolski będą Marek Sowa i Roman Ciepiela. Zdecydowana większość zadań zamieszczonych w małopolskim mandacie ma duży zasięg przestrzenny i znaczenie dla całego regionu. Ich łączna wartość jest szacowana na 45,5 mld zł. Są to przedsięwzięcia dotyczące rozwoju nauki, edukacji, ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, środowiska, zdrowia oraz transportu.

– Poza sprawami ogólnoregionalnymi stanowisko Małopolski zawiera też przedsięwzięcia dotyczące rozwiązywania problemów poszczególnych subregionów. Te umiejscowione w Subregionie Tarnowskim obejmują zadania środowiskowe: projekt budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów w Tarnowie oraz program obniżania emisji zanieczyszczeń, a z zakresu ochrony zdrowia- inwestycje w szpitalach wojewódzkim i powiatowych – poinformował wicemarszałek Roman Ciepiela.

Jak dodał, wśród inwestycji transportowych znalazły się: rozbudowa infrastruktury do obsługi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, nowe drogi pozwalające na jeszcze lepsze powiązanie z autostradą A4 przez węzeł „WIERZCHOSŁAWICE” z drogą wojewódzką nr 975 oraz w kierunku Strefy Aktywności Gospodarczej w Tarnowie, a także obwodnice miast Dąbrowa Tarnowska, Brzeska (łącznik od drogi 94 do 75). Istotne jest również powiązanie z Województwem Świętokrzyskim przez budowę przeprawy mostowej (z dojazdami) przez Wisłę w ciągu DW 973 łączącej miejscowości Borusowa i Nowy Korczyn wraz z budową odcinka DW 973 (od m. Zapasternicze do miejscowości Borusowa).

Wicemarszałek zapowiedział również rozpoczęcie akcji „Przyjazny Tarnów”, której celem ma być przystosowanie miejsc publicznych w mieście dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Poinformował o możliwości finansowania takich inwestycji w ramach zadań Samorządu Województwa Małopolskiego.

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama