"Pomóżcie nam ugościć przyjaciół" (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Sabina, Dawid i Emil to trójka z piętnastki szczęśliwców, którym udało się odwiedzić swoich izraelskich rówieśników. Młodzież z Zespołu Szkół i Placówek w Skale pierwszy raz odwiedziła Izrael.

Wrażeń, które przywieźli ze sobą nie zapomną nigdy. - Szacunek, braterstwo i przede wszystkim rodzina, to dla nich jest najważniejsze - opowiada o swoich izraelskich przyjaciołach Emil.

- Izraelczycy szanują się, nie piją piwa, nie preferują także wódki. Na ulicach w Tel Avivie i w innych miastach nie spotyka się nietrzeźwych osób. Izraelczycy nie zamykają domów, gdy wychodzą, bo nie ma wśród nich kradzieży. Trzymają się razem i nie są zawistni - dodaje Dawid.

Młodzi Polacy są urzeczeni izraelską gościnnością i zapewniają, że jeszcze tam wrócą. Inicjatorką projektu międzynarodowej wymiany młodzieży „Pamięć i przyszłość” jest W-ce Dyrektor szkoły Ida Niegolewska. Nauczycielka otrzymała najwyższą ocenę w konkursie dotyczącym międzynarodowej wymiany młodzieży zorganizowanym przez MEN. Jej projekt okazał się najlepszy także dzięki zdobytemu wcześniej wykształceniu w dziedzinie judaistyki.

Pani Ida ukończyła licencjat z kultury Żydów i brała udział w międzynarodowych seminariach. - Gdy możliwość wyjazdu do Izraela z piętnastką uczniów okazała się realna trudno było zebrać komplet - wspomina nauczycielka. We wrześniu w Izraelu toczyły się jeszcze działania wojenne. Bilety mieliśmy zamówione już kilka miesięcy temu. Szczęśliwie w przeddzień naszego wyjazdu między Izraelem a Palestyną doszło do zawieszenia broni. Ślady wojny poznaliśmy po schronach wybudowanych nieopodal każdego domu i przystanku, zadaszonych boiskach szkolnych oraz młodych ludziach w mundurach. Przed podjęciem nauki w wyższej szkole każdy młody Izraelczyk idzie do wojska na trzy lata, a dziewczyna na dwa.

Pod koniec listopada uczniowie ze szkoły w Shaar Hanegev, którzy gościli swoich polskich rówieśników przyjadą do Skały i będą mieszkać u polskich rodzin. Budżet projektu jest ograniczony i w większości został przeznaczony na bilety lotnicze do Izraela. Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale nie ma pieniędzy na ugoszczenie Izraelczyków. Z tego powodu prosi internatów o nawet drobne kwoty. Pieniądze mają być przeznaczone miedzy innymi na odwiedziny Kopalni Soli w Wieliczce, Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej i Krakowa. Polacy odwiedzili w Izraelu starą Jerozolimę, na pustyni Judzkiej jeździli na wielbłądach, „kąpali się” w Morzu Martwym. W listopadzie uczniowie chcą przyjąć swoich przyjaciół jak najlepiej. Nie da się tego zrobić bez środków.

Na stronie szkoły www.lo-skala.edu.pl można przeczytać wspomnienia z pobytu w Izraelu, oglądnąć zdjęcia z pobytu w Izraelu a także film.

Środki na dofinansowanie pobytu uczniów z Izraela można przesyłać na konto:
Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale
Nr konta: 60 1560 0013 2281 8130 7000 0005. W treści przelewów proszę dopisać –darowizna na program „Pamięć i Przyszłość”.

Tekst i zdj. Anna Mączka
Ostatnie sześć zdjęć w galerii ukazują pobyt Polaków w Izraelu. Zdjęcia pochodzą z arch. uczestników wycieczki.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama