Bukowina Tatrzańska: 39. Góralski Karnawał rozpoczęty (duża galeria zdjęć)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Od dziś do niedzieli serce Góralszczyzny bić będzie w Bukowinie Tatrzańskiej - już po raz 39. trwa tutaj Góralski Karnawał, na który zjechali wykonawcy niemal z całej Polski.

Impreza rozpoczęła się tradycyjnym przejazdem muzyk i gości przez wieś, korowód, tradycyjnie, prowadzili pytace. Potem, w Domu Ludowym dyrektor GKC Bartłomiej Koszarek, wraz wójtem Stanisławem Łukaszczykiem-Kołocem, otworzyli najpierw wystawę twórców ludowych, a następnie sam karnawał, czyli imprezę, dzięki której Bukowina Tatrzańska znalazła się w Federacji Miast Karnawałowych w towarzystwie m.in. Wenecji i Rio de Janeiro.
Koszarek długo witał gości. Znaleźli się wśród nich m.in. podhalańscy parlamentarzyści - Anna Paluch i - ubrany po góralsku Andrzej Gut-Mostowy, starosta tatrzański Andrzej-Gąsienica-Makowski, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak oraz legendy polskiego kolarstwa - Czesław Lang i Lech Piasecki. Nie zabrakło oczywiście w komplecie samorządowców gminnych i powiatowych. Szczególnie ciepło dyrektor GCK przywitał Adama Sawinę, który tworzył pierwszy Karnawał Góralski w 1973 roku oraz Franciszka Chowańca-Suchowiana, również współtwórcę pierwszych góralskich karnawałów i pierwszych Sabałowych Bajań.
Zebranych w Domu Ludowym gości, wśród nich wielu turystów, witali też inni. W swoimi wystąpieniu, oczywiście gwarą, poseł Gut-Mostowy podkreślał, że turystyka w Bukowinie Tatrzańskiej nie jest „plastikowa”, tylko „góralska, drewniana, surowa”. - I taką swojską ją trzymajcie - mówił do bukowianów. Z kolei Andrzej Gąsienica-Makowski, zwracając się do turystów, zapewniał, że jak napatrzą się karnawałowej góralskości, to na pewno będą „lepiej oddychać i wracać na tatrzańską ziemię”.
Po powitaniach i wystąpieniach rozpoczęły się prezentacje uczestników. Jako pierwsza zagrała miejscowa kapela góralska, a po niej wystąpił - również miejscowy - Dziecięcy Zespół Orlęta, pod kierownictwem Bartłomieja Koszarka i Joanny Stachury, w którym występują dzieci już od 3. roku życia. Następnie przyszła kolej na gości z całej niemal Polski. Wieczorem natomiast, na deskach Domu Ludowego po raz kolejny wystawiony zostanie „Zatraceniec”, w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka.
Od jutra - konkursowe przesłuchania, które oceniać będzie komisja w składzie: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Benedykt Kafel - etnograf, Artur Czesak - dialektolog i Stanisław Węglarz - antropolog kultury.
Tegorocznemu karnawałowi, jak zawsze, towarzyszyć będą liczne imprezy towarzyszące. Nowością wśród nich będzie I Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich, która odbędzie się w sobotę. Ze względu na pogodę niepewny jest natomiast los zaplanowanej na niedzielę Kumoterskiej Gońby na Wierchu Rusińskim.
Szczegółowy program karnawału - w galerii zdjęć poniżej.
p/
Zdjęcia: Michał Adamowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama