Zimowa akcja „Bezpiecznie na nartach”

Wtorek, 26 stycznia 2016 08:30

Sezon zimowy w pełni! Organizatorzy i partnerzy akcji „Bezpiecznie na nartach” przekonują, że aby zminimalizować ryzyko wypadków i w pełni cieszyć się białym szaleństwem warto przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo – rozważne zachowanie na stoku, przestrzeganie Dekalogu Narciarza, czy posiadanie polisy ubezpieczeniowej NNW w Polsce i za granicą.

Rozpoczął się okres ferii, w polskie i zagraniczne góry ruszyli narciarze i snowboardziści, każdy z innymi umiejętnościami i wiedzą na temat bezpieczeństwa na stoku. Niestety nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, brawurowa jazda czy brak przygotowania do sezonu często kończą się wypadkami. W zeszłym sezonie ratownicy GOPR-u i TOPR-u zanotowali w sumie ponad 3200 interwencji. Spora część urazów narciarskich okazała się poważna i wymagała wizyty w szpitalu, a nawet interwencji chirurgicznej. Także tegoroczny sezon zbiera niechlubny plon.

Ofiarom wypadków na stoku przychodzi zapłacić wysoką cenę za białe szaleństwo, niekiedy dosłownie. Koszty leczenia własnego lub narciarza potrąconego na stoku mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych. Jak uniknąć przykrych konsekwencji wypadu na nartach?Organizatorzy akcji „Bezpiecznie na nartach” kładą główny nacisk na propagowanie zasad bezpiecznych zjazdów wśród narciarzy i snowboardzistów oraz zachęcają do nabycia polisy narciarskiej. Od grudnia 2015 r. do marca 2016 r. poprzez konkursy, plakaty, ulotki, media społecznościowe oraz akcje na stokach narciarskich chcą dotrzeć do jak największej liczby miłośników białego szaleństwa i zaszczepiać wśród nich podstawowe zasady bezpieczeństwa na stoku opisane w Dekalogu Narciarza. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opracowała Dekalog Narciarza, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo potrąceń, zderzeń czy wypadków narciarskich na stoku. Zawiera on podobnie jak Kodeks Ruchu Drogowego dla kierowców zbiór zasad i reguł poprawnego zachowania się narciarzy w górach. Treść Dekalogu to proste zalecenia, których znajomość pozwoli podnieść kulturę jazdy oraz uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Trudno jednak przewidzieć każdą sytuację na stoku oraz zachowanie innych narciarzy i snowboardzistów. Choć nie zawsze można uniknąć samych wypadków, możliwe jest zabezpieczenie przed ich następstwami. Promowane w ramach akcji „Bezpiecznie na nartach” ubezpieczenie NNW oferuje szeroki zakres polis, w tym polisy jednodniowe, których cena zaczyna się od 2,50 zł dziennie. To dość symboliczna kwota biorąc pod uwagę koszty nieszczęśliwego wypadku, np. koszty szkód przypadkowo wyrządzonych innym osobom na stoku, transportu rannego, późniejszego leczenia czy nawet kradzieży sprzętu narciarskiego.

W propagowanie bezpieczeństwa na stoku włączyli się także partnerzy akcji „Bezpiecznie na nartach” tj. Hotele Stamary oraz Skalny, firma RHSport, marki Regatta i Dare 2b, Stoki narciarskie GrapaSki , JurówSki, SucheSki, KaniówkaSki, KoziniecSki, dom wypoczynkowy Markowy Dworek, Białka Lodowiska, Gorący Potok termy z Szaflar, firma Podhale Group, Creativ z Krośnicy oraz kancelaria BESF. Partnerem prawnym akcji została kancelaria KRJS, partnerem medycznym firma All Medica Nowy Targ a Patronem medialnym telewizja TVS oraz portal narty.malopolskaonline.pl

Firma Dare 2b oraz Regatta ubrały instruktorów w wysokiej jakości odzież techniczną oraz zapewniły vouchery na zakup ich produktów dla osób wykupujących polisę narciarską oraz laureatów konkursów organizowanych podczas akcji:

31 stycznia 2016 r. godz. 12.00-15.00 - Stacja Narciarska Suche Ski

14 lutego 2016 r. godz. 12.00-15.00 - Litwinka Grapa Czarna Góra

28 lutego 2016 r. godz. 12.00-15.00 - Jurgów Ski

Podczas imprez „Bezpiecznie na nartach” instruktorzy miejscowych szkół narciarskich będą przekazywać, także najmłodszym, podstawową wiedzę dotyczącą m.in. bezpiecznych zachowań na stoku, prawidłowego przygotowania do zjazdów czy kompletowania praktycznego stroju na stok. Nie zabraknie także konkursów z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanych przez Partnerów akcji oraz propagowania Dekalogu Narciarza. Wszystko w duchu nauki poprzez zabawę.

Więcej informacji o akcji „Bezpiecznie na nartach” i organizowanych akcjach na stokach, konkursach na profilu Facebook www.facebook.com/bezpiecznienanartach oraz na stronie www.nwski.pl


mat. prasowy
komentarze
reklama
reklama