Druga edycja akcji Bezpiecznie Na Nartach

Sobota, 31 grudnia 2016 09:30

Sezon na białe szaleństwo trwa. Na górskich stokach goszczą miłośnicy wszelkich sportów zimowych. Wśród nich na pewno znajdą się ci, który niedawno rozpoczęli swoją przygodę z nartami lub snowboardem.

Druga edycja kampanii społeczno - edukacyjnej skierowana jest do wszystkich fascynatów sportów zimowych. Zarówno tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki na stokach narciarskich.

Zeszłoroczna edycja kampanii cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród tysięcy osób. Obecna była także w ogólnopolskich mediach i regionalnych portalach informacyjnych.

W tym roku akcja Bezpiecznie Na Nartach startuje 12 grudnia i potrwa do 26 lutego. W tym czasie odbędzie się sześć imprez. Cała kampania będzie na bieżąco relacjonowana w mediach, jak i za pośrednictwem popularnych portali społecznościowych. Organizatorzy kampanii zachęceni zeszłorocznym sukcesem szacują, że tegoroczna edycja dotrze do pół miliona osób. 
W akcję aktywnie włączył się Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. St. Marusarza w Zakopanem. Wykwalifikowana kadra dydaktyczna tej placówki będzie prowadziła zajęcia sportowo edukacyjne dla wszystkich tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności narciarskie. Przypomnijmy, wśród absolwentów szkoły znajdują się między innymi: Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak, Natalia Czerwonka i Jagna Marczułajtis.

Wszyscy ci, którzy decydują się na naukę jazdy na nartach powinni zdawać sobie sprawę, że opanowanie tej sztuki nie będzie łatwe i nie trwa trzy dni, ani nawet tydzień. Początkujący narciarze bardzo często nie przyjmują tego do wiadomości. W takich wypadkach sytuacja na stokach i trasach zjazdowych staje krytyczna. Szybkość i brawura są najczęstszymi przyczynami wypadków.. Zwłaszcza wśród początkujących narciarzy. Instruktorzy z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego apelują o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

1. Zachowuj się tak, by nikomu nie zagrażać i nie spowodować żadnej szkody.
2. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy. Poruszaj się tak, by w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić.
3. Wybieraj taki tor jazdy, na którym unikniesz wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
4. Wyprzedzać możesz z każdej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni innemu narciarzowi przestrzeń do wszelkich jego manewrów.
5. Narciarz, który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu się znowu chce ruszać, ma obowiązek sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
6. Tylko w razie absolutnej konieczności można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak jest to możliwe.
7. Narciarz może schodzić lub podchodzić tylko skrajem trasy, a w razie złej widoczności powinien zejść z trasy.
8. Każdy narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji.
9. W razie wypadku każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy.
10. Każdy, kto uczestniczy w wypadku lub jest jego świadkiem, powinien podać swoje dane osobowe.

Jednocześnie organizatorzy kampanii Bezpiecznie Na Nartach serdecznie zachęcają wszystkie osoby prywatne i instytucje do wsparcia tegorocznej edycji. 

Planowane i potwierdzone akcje w tym roku odbędą się w następujących miejscach:
22 stycznia - Kotelnica Białczańska
29 stycznia - Kluszkowce
5 luty - Ząb Potoczki
5 luty - Gorący Potok
12 Luty - Koziniec Ski w Czarnej Górze
25 luty - Wielki wyścig Obidowa-Turbacz


Ambasadorami kampanii zostali:
Justyna Kowalczyk - multimedalistka olimpijska,
Nina Nicoń - prezenterka Telewizji Silesia,  
Rafał Sonik - zdobywca 36 edycji rajdu Paryż - Dakar,
Szymon Chyc - Magdzin  Lider zespołu Futurefolk.
Gabriel Samolej - trzykrotny olimpijczyk w hokeju na lodzie, były bramkarz Reprezentacji Polski


Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.bezpiecznienianartach.plna Facebook'u

Akcji patronuje magazyn narciarski narty.malopolskaonline.pl

mat. prasowe organizatora, oprac. wo
komentarze
reklama
reklama