II Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie (zdjęcia)

Wtorek, 4 lutego 2014 17:20

Około 140 zawodników z 30 jednostek OSP z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i opolskiego wzięło udział w II Ogólnopolskich Mistrzostwach Strażaków OSP w Narciarstwie pod patronatem honorowym Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego.

Zawody odbyły się w Szczawnicy na stoku Szafranówki.

Uczestnicy stratowali w konkurencji indywidualnej i drużynowej. Rozegrane po raz drugi Mistrzostwa w randze ogólnopolskiej, są jednymi zimowymi zawodami w kraju dla strażaków ochotników, podczas których zawodnicy startują w pełnym umundurowaniu bojowym i hełmie strażackim. W tej edycji zawodów mogły stratować również panie, młodzież od lat 16, a drużyny mogły składać się z pań i panów.

Po porannej mszy świętej w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha, którą odprawił kapelan strażaków woj. śląskiego ks. Henryk Kuczob, startujący druhowie przemaszerowali ulicami Szczawnicy, udając się na oficjalną ceremonię otwarcia Mistrzostw.

W pierwszym dniu pomimo złych warunków atmosferycznych odbyła się konkurencja indywidualna w slalomie gigancie, a zawodnicy zostali sklasyfikowani na podstawie jednego przejazdu. Na strat zgłosiło się 138 zawodników, w tym 8 pań. Ostatecznie sklasyfikowanych zostało 109 zawodników. Wśród druhów wygrał Maciej Galica z Bukowiny Tatrzańskiej, a najlepszą z druhen była Monika Filipiak z Jurkowa.

Druhowie pierwsza piętnastka:
1. Galica Maciej 23,55 sekundy - Bukowina Tatrzańska
2. Brożek Łukasz 23,87 sekundy - Konieczkowa
3. Stoch Łukasz 23,92 sekundy - Ząb
4. Gąsienica Jan 24,10 sekundy - Ząb
5. Babiarz Mateusz 24,18 sekundy - Konieczkowa
6. Kuziel Paweł 24,50 sekundy - Szczawa
7. Kułach Bartłomiej 25,37 sekundy - Bukowina Tatrzańska
8. Ciężadlik Michał 25,40 sekundy - Ząb
9. Buńda Wojciech 25,84 sekundy - Bukowina Tatrzańska
10. Faltyn Krystian 26,03 sekundy - Szczawa
11. Korus Marcin 26,05 sekundy - Szczawnica
12. Mikołajczyk Andrzej 26,39 sekundy - Szczawa
13. Wolski Ludwik 26,44 sekundy - Krościenko n/D
14. Zachwieja Kamil 26,59 sekundy - Szczawnica
15. Leja Jakub 26,63 sekundy – Szczyrk

Druhny:
1. Monika Filipiak 28,45 sekundy - Jurków
2. Chlipała Kinga 29,63 sekundy - Szczawa
3. Bryłka Nicole 32,92 sekundy - Zalesie Śląskie
4. Ranosz Karolina 34,05 sekundy - Jurków
5. Potoniec Sylwia 35,89 sekundy - Maszkowice
6-7 Gdowicz Lucyna 38,47 sekundy - Jurków
Gdowicz Monika 38,47 sekundy - Jurków
8. Romaniszyn Marta 50,83 sekundy nr 70 – Licheń Stary

Na strat zgłosiło się 7 snowboardzistów, dla których stworzono odrębną klasyfikację.

W kolejności miejsca zajęli: 1 m. Sławomir Jędrysik - Pcim, 2 m. Jakub Gośpiel - Pcim, 3 m. Ryszard Druzgała – Pcim, 4 m. Stanisław Biskup – Zalesie Śl., 5 m. Michał Serwa – Siewierz Rynek, 6 m. Michał Lipień – Pcim, 7 m. Michał Rzepa – Pcim.

W drugim dniu Mistrzostw strażacy mieli do zliczenia niezwykle widowiskową konkurencje drużynową polegającą na tym, że czteroosobowe drużyny musiały pokonać trasę slalomu, trzymając podczas zjazdu rozwinięty wąż strażacki. Na start zgłosiły się 22 drużyny, które przy sprzyjającej pogodzie, mogły dwukrotnie pokonać trasę tego specyficznego slalomu. Najszybsi okazali się strażacy z OSP Ząb i tym samym obronili ubiegłoroczny Tytuł Najlepszej Jednostki OSP. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna OSP Szczawa , a na trzecim OSP Bukowina Tatrzańska.

Wyniki konkurencji drużynowej OPEN (do klasyfikacji końcowej liczył się czas lepszego przejazdu, MIX- drużyna składająca się z pań i panów):
1. OSP Ząb 00:48,1 / 00:45,6
2. OSP Szczawa 00:56,8 / 00:50,6
3. OSP Bukowina Tatrzańska 00:51,2
4. OSP Szczawnica 00:53,3
5. OSP Konieczkowa 1:33,1 / 00:57,3
6. OSP Pcim 1:00,8
7. OSP Juszczyn 1:13,0 / 1:01,1
8. OSP Krościenko 1:05,0
9. OSP Szczawa MIX 1:06,5
10. OSP Waksmund 1:06,6
11. OSP Jurków Kobiety 1:18,4 / 1:18,2 ( osobna nagroda za uczestnictwo)
12. OSP Porąbka Iwkowska 1:30,5 / 1:18,4
13. OSP Ptaszkowa 1:21,3
14. OSP Staszkówka 1:24,0 / 1:39,0
15. OSP Jurków MIX 1:26,5
16. OSP Szczawnica 1:34,9 / 1:42,6
17. OSP Maszkowice MIX 3:10,4 / 1:52,6
18. OSP Mogilany 3:12,3 / 1:54,5
19. OSP Licheń Stary 2:56,7 / 1:58,1
20. OSP Trzemieśnia 2:02,5 / 2:20,2
21. OSP Pcim 2:22,4
22. OSP Złotokłos 3:18,6 / 2:34,0

Jak niełatwo pokonać jest trasę slalomu z wężem strażackim, o tym również mogła przekonać się drużyna, składająca się z vipów i organizatorów. Na zakończenie drugiego dnia zawodów, w specjalnym pokazie dla publiczności strażacy z Zębu przebrani w stroje w stylu retro i wyposażeni w sprzęt narciarski, jakiego używali pierwsi narciarze, przejechali trasę zawodów.

Podczas zawodów Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych kibicach, dla których zorganizowano konkursy z nagrodami. Na placu pod Kolejką na Palenicę odbył się pokaz sprzętu operacyjnego używanego przez Karpacki Ośrodek Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Placówkę SG w Zakopanem.

Oficjalna ceremonia zakończenia dwudniowych zmagań strażaków, odbyła się na placu przy dolnej stacji kolei na Palenicę, podczas której nastąpiło podsumowanie wyników i wręczenie nagród.

Jednostki OSP, które zajęły miejsca od 1-10 w konkurencji drużynowej, otrzymały sporej wartości nagrody rzeczowe w postaci sprzętu i ubrań strażackich oraz maskotki przekazane przez Firmę REFLEX z Nowego Sącza. Atrakcyjną nagrodą dla trzech pierwszych drużyn były czeki pieniężne na kwotę 4000, 2000 i 1000 złotych, wręczane przez fundatora i zarazem współorganizatora zawodów Krzysztofa Mańkowskiego prezesa Thermaleo Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Szczawnica S.A.. Trzy pierwsze drużyny otrzymały także pamiątkowe statuetki wykonane z kamienia i medale. Jedyna startująca drużyna kobieca otrzymała węże strażackie.

W konkurencji indywidualnej druhowie za zajęcie miejsc od 1-3 oprócz pamiątkowych medali, otrzymali nagrody rzeczowe w postaci hełmu strażackiego od MSA Safety oraz sprzętu narciarskiego. Druhny za miejsca od 1-3 w konkurencji indywidualnej otrzymały odzież strażacką oraz sprzęt narciarski.
Wręczone zostały także specjalne nagrody i puchary:
1/ nagrody rzeczowe dla drużyn, które przyjechały z najdalsza: - OSP Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie) dodatkowo pobyt dla 2 osób w pensjonacie u Joanny Oleksy i puchar od kapelana strażaków woj. śląskiego ks. bryg. Henryka Kuczoba - OSP Licheń Stary (woj. wielkopolskie) i OSP Złotokłos (woj. mazowieckie)
2/ nagrody rzeczowe otrzymały:
- OSP Pcim za pomysłowość - „Husaria na stoku”
- OSP Jurków za „efektowne upadki na mecie”
- OSP Złotokłos za ostatnie miejsce, dodatkowo puchar od Naczelnika OSP Ząb Wojciecha Lassyka
3/ specjalne puchary otrzymali:
-od Prezesa ZOW ZOSP RP w Małopolsce Edwarda Siarki za I miejsce w konkurencji indywidualnej druhów - Galica Maciej OSP Bukowina Tatrzańska,
- od dyr. ZW ZOW ZOSP RP w Krakowie Kazimierza Sadego za I miejsce w konkurencji indywidualnej druhen – Filipiak Monika OSP Jurków
- od zastępcy dyr. ZW ZOW ZOSP RP w Krakowie Łukasza Smółki za I miejsce w konkurencji snowboard -  Sławomir Jędrysik OSP Pcim
4/ od Prezesa ZOW ZOSP RP w Katowicach senatora RP gen. bryg. Zbigniewa Meresa zegarki otrzymali druhowie za zajęte miejsca 1-3 w konkurencji indywidualnej.

Podczas Mistrzostw nie zabrakło gości. Swoją obecnością zawody zaszczycili: gen. Janusz Bieńkowski, Prezes ZOW ZOSP RP w Małopolsce Edward Siarka, kapelan strażaków woj. śląskiego ks. Henryk Kuczob, ks. Franciszek Bondek, st.bryg. Andrzej Sztarbała, bryg. Krystyn Bebło Komendant Miejski PSP Mysłowice, mł.bryg. Marian Ziemiański Komendant Miejski PSP Piekary Śl., kpt. Piotr Domalewski z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Targu, Prezes ZOP ZOSP RP w Nowym Targu Jan Kuczkowicz, dyr. ZW ZOW ZOSP RP w Krakowie Kazimierza Sady, z-ca dyr. ZW ZOW ZOSP RP w Krakowie Łukasz Smółka.\

Podczas zawodów do konkurencji drużynowej zawodnicy użyli węży strażackich firmy „Bogdan Gil”, opiekę medyczną sprawowała dr. Frankowska - Majchrzak i dr. Galica, posiłek dla strażaków zagwarantował producent wędlin tradycyjnych z Podhala Firma „Janas” oraz Piekarnia EPI-2 , a nad bezpieczeństwem czuwała firma VIP Oddział Szczawnica.

Mistrzostwa nie mogłyby się odbyć gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu sponsorów. Nagrody rzeczowe ufundowali: KZPT Kalisz – hełmy strażackie, WUS Brzeziny- odzież strażacka, MSA Safety- hełm strażacki Gallet , Firma„Bogdan Gil”- węże strażackie, Sportimpex – kijki narciarskie Leki, Scantex –odzież strażacka, System Plus i Bw-Poż – akcesoria strazackie, Indpol – gogle narciarskie, Zajazd Czorsztyński Maniowy, Pensjonat OW "Halka" Szczawnica, Skalny Szczawnica oraz Stołówka Pod Siekierkami – hełmy strażackie,  Office 4You i Joanna Oleksy sklep Palenica – nagrody konkursowe dla dzieci, REFLEX Leszek Zenkner – maskotki strażackie,  Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego – umundurowanie strażackie, Szkółka Narciarska TOK-BIKE / TEVENT Szczawnica – gogle i kominiarki narciarskie, Thermaleo Szczawnica- czeki pieniężne.

Zawody wsparli: PKL Szczawnica, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek kultury.

Przy organizacji zawodów pomogli: OSP Szczawnica, OSP Krościenko, OSP Jaworki, OSP Ząb, Biuro Nieruchomości „Trzy Korony” Monika Mastalska, Karpacki Ośrodek Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Placówka SG w Zakopanem.
Sędzią głównym zawodów był Piotr Ciężkowski prezes OSP Krościenko n/D, zawody komentował Jacek Śliwiński, a ceremonię otwarcia i zakończenia mistrzostw poprowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotr Gąsienica.

Zawody zostały zorganizowane przez Dariusza i Zbigniewa Tokarskich ze Szkółki Narciarskiej Tok-Bike Szczawnica, Krzysztofa Mańkowskiego prezesa Thermaleo sp.z o.o. i Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Szczawnica S.A., współorganizatorem był OW ZOSP RP Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Kolejna edycja mistrzostw za rok, a wcześniej w dniach 12-13.07.2014 roku II Ogólnopolska Olimpiada Sportowo-Pożarnicza Strażaków OSP w Szczawnicy, na którą organizatorzy już teraz serdecznie zapraszają.

źródło: organizator: zdj, Piotr Stępniewski
komentarze
reklama
Galeria zdjęć
reklama