Znamy zwycięzców konfrontacji zimowych sportów ekstremalnych w Zakopanem

Sobota, 22 lutego 2014 20:22

Mgła i lekki deszcz nie przeszkodziły sześćdziesięciu reprezentantom snowboardingu, freeskiingu i rowerów w zmierzeniu się w niespotykanych dotąd trzech konkurencjach podczas zimowej edycji Sony Extreme Series rozgrywanej dzisiaj w Salomon Superparku na Gubałówce.

Na zawody Sony Extreme Series Winter Edition powstały w dwie sekcje przeszkód: jibbingowa złożona z rurek i box’ów oraz kickerowa, w której znajdowała się duża skocznia (długość lotu ok.15 metrów) i równolegle obok mała skocznia (długość lotu ok.10 metrów).

FREESKI & SNOWBOARD UNITED SLOPESTYLE
Choć tor zdecydowanie nie należał do najprostszych to przypadł zawodnikom do gustu. Pierwsi zmierzyli się z nim snowboardziści i narciarze, którzy startowali w parach w ramach konkurencji Freeski & Snowboard United Slopestyle. Dwadzieścia par złożonych z najlepszych zawodników w Polsce pokazało że w sportach ekstremalnych podziały nie istnieją. Wspólnie walczyli o podium i nagrody od Sony, Salomon’a i Fox’a. Ostatecznie wyniki konkurencji wyglądały następująco:
1. Tomek Wolak (Snowboard) & Robert Szul (Freeski)
2. Wojtek „Gniazdo” Pawlusiak (Snowboard) & Szczepan Karpiel-Bułecka (Freeski)
3. Adam Myszkowski (Snowboard) & Wojtek Rajzer (Freeski)
4. Kuba Wolak (Snowboard) & Wojtek Bulas (Freeski)
5. Kacper Gruszka (Snowboard) & Tomek Wojnar (Freeski)
6. Nikodem Franczak (Snowboard) & Mateusz Kiełpiński (Freeski)
7. Tymek Mróz (Snowboard) & Jan Krzysztof (Freeski)
8. Piotr Tokarczyk (Snowboard) & Bartek Syska (Freeski)

Jak tłumaczy sędzia Maciek Łukaszczyk „w united slopestyle oceniane były pary jako całość. Najwyższy wynik osiągały duety, w których obaj zawodnicy zaliczyli poprawne przejazdy bez upadku.” Finalnie najlepszymi okazał się Tomek Wolak i Robert Szul. W swoim przejeździe jechali za sobą pokonując najtrudniejsze przeszkody w snowparku. Najpierw zaatakowali rurkę w dół, na której Tomek wykonał stylowego fs boardslide’a, a Robert wskoczył na nią z obrotem o 270 stopni. Potem wykonali triki na łamanej rurce – Tomek przeleciał pierwszą przeszkody lądując na drugiej z trikiem „lipslide”, Robert przejechał całą poręcz schodząc z obrotem o 270 stopni. Na koniec zostawili dużą skocznie gdzie Tomek wykonał piękną rotację 720 z grabem, a Robert switch 540 trackdriver. Tak stylowymi ewolucjami Tomek wygrał również kategorie best trick i tym samym otrzymał najnowszy model kamery Sony Action Cam.

FREESKIIGOWE MISTRZOSTWA POLSKI W KATEGORI SLOPESTYLE
Po wspólnych przejazdach przyszedł czas na zmagania narciarzy freestylowych o tytuł mistrza Polski w olimpijskiej kategorii slopestyle. Ponownie zawodnicy zmierzyli się z rurkami, boxami oraz skoczniami, tym razem w pojedynkę. Po przeprowadzeniu eliminacji mgła nabrała na sile co sprawiło że widoczność zmniejszyła się do około pięciu metrów. Organizatorzy uznali że walka musi zostać zakończona na ponieważ jazda finałowa przypominała by jazdę na pamięć – a to zagrażało by bezpieczeństwu. Po zaciętej walce pierwszym oficjalnym Mistrzem Polski we Freeskiingu kategorii slopestyle został Wojtek Bulas z Zakopanego, który najlepiej zaprezentował się zarówno na skoczniach jak i rurkach. W swoim przejeździe wykonał 270in na fatpipe’a, 180 in do 360 out na boxie, a na skoczni wykonał niezwykłe 720 na switch. Drugie i trzecie miejsce przypadło Bartkowi Sysce i Robertowi Szulowi, którzy pokazali bardzo stylowe triki w sekcji jibbingowej, ale popełnili błędy na skoczni.

DARTMOOR MTB BEST AIR
Jak to we wszystkich zawodach z cyklu Extreme Series bywa, nie mogło zabraknąć motywu rowerowego. Tym razem piętnastu reprezentantów MTB z całej Polski zmierzyło się ze skocznią specjalnie zbudowaną na tą okazję przez ekipę Dirt it More. Po godzinie walki ramę Dartmoor Two6Player otrzymał Paweł Stachak za wykonanie wysokiego backflipa z potrójnym obrotem kierownicy. Zaraz za nim uplasował się Roman Pichnarcik wykonując backflip no foot can-can to late tailwhip oraz Piotr Krajewski, Oskar Macuk, Kryspin Belina.

opr.s/

źródło: mat. prasowy

komentarze
reklama
Galeria zdjęć
reklama