Dwadzieścia trzy medale

400 biegaczy i biegaczek stanęło na starcie w Zakopanem w drugiej edycji Ligi Małopolskiej SZS w biegach narciarskich o Puchar ON Kotelnica. Rywalizowali techniką klasyczną.

Prym pod Wielką Krokwią wiedli podhalańczycy. W rywalizacji szkół podstawowych najwięcej punktów zebrało Kościelisko (591) przed Chochołowem (441) i Wiśniową (302). W Gimnazjadzie całe podium dla „nas” – GMS Zakopane (517) wyprzedziło Kościelisko (438) i Klikuszową (269). Indywidualnie podhalańscy sportowcy 23 razy stawali na podium, w tym 8 na jego najwyższym stopniu.

W najstarszej kategorii wiekowej (rocznik 1999) całe podium dla Podhala. Triumfował Wiktor Czaja (GMS Zakopane) przed Dariuszem Staszlem (Kościelisko) i Kacprem Guńką (Czarny Dunajec). Wśród dziewcząt najszybsza była Joanna Jakieła z GMS Zakopane.

Rocznik 2000 dołożył do dorobku cztery medale. Najszlachetniejszy kruszec wywalczyła Paulina Pawliczek (GMS), a na drugim miejscu finiszowała Patrycja Karciarz (Biały Dunajec). W rywalizacji chłopców srebro dla Patryka Kopytko, a brąz dla Mateusza Wojtaszka ( obaj Maniowy).

W grupie młodszej o rok tylko dziewczęta stawały na „pudle” – Kamila Gąsienica (Kościelisko) na najwyższym stopniu, a na drugim Weronika Bieniasz (Ciche 1).

Z kolei w roczniku 2002 medale zdobyli chłopcy, zajęli całe podium. Zwyciężył Jan Guńka (Chochołów). Drugi był Robert Bugara (Kościelisko), a trzeci Szczepan Sopata (Kluszkowce).

Najlepszy wynik jest dziełem biegaczy i biegaczek z rocznika 2003. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy nie wpuścili nikogo „obcego” na podium. Najszybciej dystans pokonali – Anna Nędza (Kościelisko) i Łukasz Trebunia (Biały Dunajec). Drugie miejsca zajęli – Kamila Szczepaniak (Kościelisko) i Jakub Stopka (Stare Bystre). Zaś najniższy stopień wywalczyli – Ewelina Zapała (Rabka) i Dawid Szczepaniak (Kościelisko).

W najmłodszej grupie wiekowej (rocznik 2004) chłopcy byli mało gościnni dla konkurencji. Zajęli pierwsze trzy miejsca, w kolejności: Szymon Tylka (Czarny Dunajec), Daniel Szczurek (Chochołów) i Jakub Wójcik (Ząb). W rywalizacji dziewcząt Julia Krupa (Chochołów) zdobyła brązowy medal.