35. Bieg Piastów i Mistrzostwa Straży Granicznej w biegach narciarskich (zdjęcia)

W pierwszy weekend marca na Polanie Jakuszyckiej po raz trzydziesty piąty zgromadziły się tysiące zawodników i zawodniczek z całego świata, by stanąć do rywalizacji w jednej z największych imprez sportowych, popularyzujących narciarstwo biegowe – Biegu Piastów.

W tym dniu na trasach jakuszyckich, jak co roku, nie zabrakło również funkcjonariuszy Straży Granicznej z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG oraz Sudeckiego Oddziału SG. Wicekomandorem Biegu Piastów po raz kolejny był mjr SG Dariusz Serafin z Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej.
W ramach Biegu Piastów od pięciu lat odbywają się także Mistrzostwa SG w biegach narciarskich. W tym roku do sportowej rywalizacji na dystansach 50 i 26 km stanęło 80 funkcjonariuszy z oddziałów, ośrodków szkolenia SG, Komendy Głównej SG oraz drużyny służb mundurowych z Niemiec i Czech. Po raz pierwszy w ramach Mistrzostw SG walczyli także emerytowani funkcjonariusze Straży Granicznej.

W klasyfikacji drużynowej na dystansie 26 km zwyciężyła reprezentacja Bieszczadzkiego Oddziału SG. Na drugim stopniu podium stanęli reprezentanci Morskiego Oddziału SG. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG.

Sportowa rywalizacja kobiet odbywała się na dystansie 26 km. W klasyfikacji międzynarodowej najwyższy laur zwycięstwa przypadł Loreen Schiffner. Drugie miejsce wywalczyła Anna Stera. Na trzecim stopniu podium stanęła Agnieszka Leszega. W klasyfikacji OPEN kobiet zwycięstwo odniosła Anna Stera z Morskiego Oddziału SG. Srebro zdobyła Agnieszka Leszega z Bieszczadzkiego Oddziału SG. Zaszczytne trzecie miejsce przypadło Magdalenie Gondek z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mężczyźni walczyli na dwóch dystansach 26 i 50 km. W klasyfikacji OPEN na dystansie 50 km pierwsze miejsce zajął Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego Oddziału SG. Drugie miejsce wywalczył Ryszard Malung także z Nadodrzańskiego Oddziału SG, zaś trzecie przypadło Andrzejowi Dziedzickiemu z Bieszczadzkiego Oddziału SG. W klasyfikacji międzynarodowej dystans 50 km najszybciej pokonał Wojciech Cybruch. Tuż za nim metę przekroczył Enrico Rauch. Trzeci przybiegł Ryszard Malung.

Dystans 26 km w klasyfikacji OPEN przebiegł najszybciej Eugeniusz Słobodzian ze Śląskiego Oddziału SG. Linię mety jako drugi przekroczył Tomasz Szeremeta z Bieszczadzkiego Oddziału SG. Trzeci był Mariusz Krygier z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG.
Zwycięzcą międzynarodowej klasyfikacji na dystansie 26 km został Kunze Holm. Drugie miejsce zajął Eugeniusz Słobodzian. Na trzecim stopniu podium stanął Tomasz Szeremeta.

Zwycięzcą w kategorii emerytowani funkcjonariusze Straży Granicznej na dystansie 50 km został Zdzisław Gulbierz. Drugie miejsce zajął Józef Pawlikowski. Trzeci był Krzysztof Ostaszewski. Dystans 26 km najszybciej pokonał Arkadiusz Ogorzałek. Na drugim stopniu podium stanął Andrzej Iwanek. Trzeci przybiegł Mirosław Szynkowski.

Sportowej rywalizacji przyglądali się przełożeni zawodników – z ramienia Komendy Głównej SG – Dyrektor Biura Prawnego płk SG Marcin Własnowolski, Komendanci Sudeckiego, Śląskiego, Bieszczadzkiego, Warmińsko-Mazurskiego, Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Uczestników konkurencji międzynarodowej dopingował mjr SG Ryszard Szczepura – Oficer Łącznikowy Straży Granicznej RP w Berlinie.

W uznaniu zasług za wieloletnią współpracę oraz propagowanie wśród funkcjonariuszy Straży Granicznej sportów zimowych – narciarstwa biegowego – Komendant OSS SG nadał Odznakę Pamiątkową Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG Prezesowi Stowarzyszenia Biegu Piastów Julianowi Gozdowskiemu.