Obchody 169. rocznicy Powstania Chochołowskiego
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
169 lat temu, mieszkańcy Chochołowa stawili czynny opór zaborcy austriackiemu organizując Powstanie Chochołowskie, które miało być częścią ogólnopolskiego powstania. To jednak zostało przesunięte, o czym górale nie wiedzieli.
"Poruseństwo" w Chochołowie rozpoczęło się 21, a zakończyło 23 lutego 1846 r. Mieszkańcy Chochołowa wspierani przez sąsiadów z Cichego, Dzianisza i Witowa, w sumie ok. 500 osób, pod przywództwem organisty Jana Kantego Andrusikiewicza i wikarego ks. Józefa Leopolda Kmietowicza wykazali się wielkim patriotyzmem walcząc z zaborcą w dobrej wierze - o niepodległość Polski. Mimo chęci i walecznej postawy, Powstańcy ulegli przeważającym siłom wroga. Przywódcy i uczestnicy ponieśli surowe kary. Wielu z nich znalazło się w więzieniach Spielbergu, Kufsteinu i Wiśniczu. Ksiądz Kmietowicz otrzymał wyrok śmierci, zamieniony później na wieloletnie więzienie. Andrusikiewicza i innych pojmano i skazano na kary ciężkiego więzienia. Wszystkich uwolniła rewolucja 1848 roku zwana "Wiosną Ludów".Na pamiątkę Powstańców Chochołowskich w centrum Chochołowa tuż przed kościołem św. Jacka stoi obelisk. Co roku organizowane są obchody w celu oddania czci Powstańcom.
Tegoroczne obchody odbędą się 22 lutego, na które zaprasza Wójt Gminy Czarny Dunajec, Rada Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Muzeum Tatrzańskie oraz Rada Sołecka, Szkoła Podstawowa, Oddział Związku Podhalan, Ochotnicza Straż Pożarna w Chochołowie.
Program:
10.30 Zbiórka pocztów sztandarowych przy Szkole Podstawowej w Chochołowie
11.00 Uroczysta Msza Św. w kościele pw. św. Jacka w Chochołowie
12.00 Złożenie okolicznościowych wieńców, uroczysta akademia w Szkole Podstawowej i poczęstunek.
W dniu obchodów rocznicy Powstania Chochołowskiego (22.02.2015 r.) Muzeum Tatrzańskie oferuje bezpłatny wstęp i oprowadzanie po Muzeum Powstania Chochołowskiego w godz. 10.00 - 14.00.
/ab
źródło: mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama