Srebrna Mitoraj

Kinga Mitoraj (BKS WP Kościelisko) została wicemistrzynią świata juniorek w biegu indywidualnym na 12,5 km podczas mistrzostw świata w Raubiczach. Polka zaliczyła 20 celnych strzałów na strzelnicy, a do złotego medalu zabrakło jej zaledwie 0,2 sekundy.

Polka wyruszyła na trasę z trzecim numerem. Oprócz szybkiego biegu była także bezbłędna na strzelnicy. Tylko Julia Żurawok była w stanie powtórzyć wynik strzelecki naszej reprezentantki. Ukrainka notowała zbliżone czasy biegu do Polki. Jeszcze w połowie ostatniej rundy biegowej miała siedem sekund przewagi nad Mitoraj. W samej końcówce osłabła, ale udało jej się zachować dwie dziesiąte sekundy zapasu. W samym biegu Mitoraj była szybsza od Żurawok.

Srebrny medal jest wielkim sukcesem Mitoraj, biorąc pod uwagę fakt, że biegła z zawodniczkami o rok starszymi od niej. Dwa lata temu zdobyła złoto olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy, zaś w tym sezonie debiutowała w zawodach Pucharu Świata (80 miejsce w Hochfilzen).

Sukces Kingi to również największe osiągnięcie w dotychczasowej karierze trenerskiej Tomasza Sikory, który sam jako junior w 1993 roku sięgał po srebrny medal światowego czempionatu.

Beata Lassak z czterema minutami kary zajęła 38 miejsce, a Monika Bandyk, po aż sześciu pudłach, sklasyfikowana została na 51 lokacie.