Bogdan Jankowski: "Himalaje, Karakorum – obrazki i głosy z gór"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Wernisaż wystawy Bogdana Jankowskiego "Himalaje, Karakorum – obrazki i głosy z gór" odbędzie się 21 marca br, o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej DOM DOKTORA, ul. Stanisława Witkiewicza 19.

BOGDAN JANKOWSKI
Dr inż. elektronik, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, taternik, instruktor alpinizmu. Urodził się w roku 1938 w Grodnie, mieszka we Wrocławiu. Wspina się od roku 1959, najpierw w Tatrach (pięć nowych dróg), później w Alpach, Pamiro-Ałaju (pięć dziewiczych szczytów) i Pamirze. W latach 1969-2003 uczestnik dziewięciu wypraw w góry wysokie, m.in. kierowanych przez Andrzeja Zawadę. Brał udział m.in. w ekspedycji, podczas której Polacy dokonali pierwszego wejścia na Kunyang Chish (7852 m) w roku 1971 i w wyprawie na Mount Everest (8848 m) w roku 1980, podczas której Polacy jako pierwsi na świecie zdobyli ten szczyt zimą.

Był członkiem zarządu PZA (1977-1992), a w kadencji 1995-1998 wiceprezesem. Był także prezesem KW we Wrocławiu (1974-1980) i przez wiele kadencji członkiem zarządu. Jako licencjonowany radioamator-krótkofalowiec organizował łączność radiową na wyprawach, jest pomysłodawcą i założycielem utworzonego w roku 1980 zespołu łączności radiowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Od 1964 jest instruktorem alpinizmu, corocznie latem i zimą szkoli młodzież w COS PZA na Hali Gąsienicowej. Jest współautorem książki "Ostatni atak na Kunyang Chhish" (1973), autorem wielu artykułów w "Taterniku", licznych zdjęć i panoram górskich.

Został dwukrotnie odznaczony Złotym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał również nagrodę „Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest członkiem honorowym PZA.

Jubileuszowa wystawa Polskiego Związku Alpinizmu "Himalaje, Karakorum – obrazki i głosy z gór"

W 2013 roku minęło 110 lat od powstania Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego, uznawanej za pierwszą organizację alpinistyczną w Polsce. Z sekcji, po kilku zmianach nazw i statutów, wyłonił się Klub Wysokogórski, przekształcony w roku 1974 decyzją władz państwowych w Polski Związek Alpinizmu. W roku 2014 przypadła 40. rocznica utworzenia PZA.

Z okazji tych rocznic powstała wystawa fotograficzna, której autorem jest Bogdan Jankowski. Autor na swoich zdjęciach ukazuje nie tylko piękno gór wysokich, ale też historię polskiego alpinizmu. Towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, poznać relacje ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych. Szczególne wrażenie robią nagrania głosów nieżyjących już ludzi gór…

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana we wrześniu 2013 podczas Przeglądu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju, który wraz z PZA i „Taternikiem” był jej współorganizatorem. Przedsięwzięcie wsparła Fundacja im. Jerzego Kukuczki.

W Zakopanem ta niezwykła wystawa zostanie zaprezentowana z okazji jeszcze jednej, ważnej dla polskiego himalaizmu rocznicy – 17 lutego 2015 roku minęła 35. rocznica zdobycia przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego Mount Everestu, którzy jako pierwsi na świecie stanęli na jego szczycie zimą.

źródło: Biuro Promocji Zakopanego

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama