Uroczystość wręczenia Nagrody Fundacji im. Karola Szymanowskiego prof. Edwardowi Bonieckiemu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. W sobotę, 21 marca o godzinie 16-ej Fundacja im. Karola Szymanowskiego wręczy w „Atmie” swoją doroczną nagrodę profesorowi Edwardowi Bonieckiemu – za książkę Ja niegdyś Roger. Studia i szkice literackie o Karolu Szymanowskim.

Autor jest polonistą związanym z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wybitnym znawcą spuścizny kompozytora i jego duszy. W ramach uroczystości odbędzie się prezentacja książki i rozmowa z Laureatem.

Uroczystość wzbogaci koncert młodych utalentowanych artystów – skrzypaczki Aleksandry Kuls, studentki profesor Kai Danczowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz pianisty Marcina Koziaka. Aleksandra Kuls, nagrodzona „Paszportem Polityki” w 2011 roku, jest laureatką m.in. nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego oraz nagrody Niezależnej Kapituły Krytyków w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011) oraz zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie (2012). Marcin Koziak to m.in. półfinalista i laureat trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Muzycy zagrają utwory Szymanowskiego, m.in. Taniec z Harnasiów.

Fundacja im. Karola Szymanowskiego powstała w roku 1996 z inicjatywy osobowości polskiego świata muzycznego z myślą o wszechstronnym promowaniu twórczości kompozytora – ojca polskiej muzyki współczesnej. I co roku przyznaje nagrodę za szczególne osiągnięcia artystyczne, fonograficzne, prace badawcze i edytorskie. Jej Fundusz stanowi wpłata wniesiona przez rodzinę i spadkobierców siostrzenicy kompozytora, Krystyny – „Kici”, córki Zofii Szymanowskiej. W „Atmie” wręczono nagrodę Fundacji tylko raz – śpiewaczce Stefanii Woytowicz w roku 1998.

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama