Zjazd Karpacki pod znakiem protestów o patronat prezydenta. Andrzej Skupień zapowiada oficjalną odpowiedź

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

PODHALE. - Decyzja o zaproszeniu urzędującego prezydenta i przyjęcia patronatu nad Zjazdem Karpackim nie została podjęta przez Zarząd Główny Związku Podhalan, ani przez prezydium, tylko przez wąskie grono osób - mówi b. prezes ZP Jan Hamerski. - Pracuję kolegialnie, wszyscy mnie z tego znają - odpiera zarzuty obecny prezes ZGZP Andrzej Skupień.

- Jest mi trochę przykro, trochę smutno jak słyszę zarzut upartyjniania działalności Związku. Upartyjnieniem byłoby zaproszenie prezesów partii. Ale jeżeli zapraszamy wszystkich - od sołtysa, wójta, burmistrza, poprzez starostę, marszałka i wojewodę aż do prezydenta to znaczy, że ranga spotkania jest duża - mówi w rozmowie z Podhale24 Andrzej Skupień. I dodaje: - Odbieram wystąpienie tych naszych członków jako nieodpowiedzialne. Bo nie mamy jeszcze oficjalnego potwierdzenia, że pan prezydent będzie obecny na Zjeździe.

Andrzej Skupień zapowiada zwołanie na jutro posiedzenia prezydium ZP i wydanie oświadczenia będącego odpowiedzią na dzisiejszą konferencję prasową, podczas której Część działaczy oprotestowała obecność prezydenta Bronisława Komorowskiego na Zjeździe Karpackim.

Byli prezesi ZP podkreślają, że zaplanowany na koniec tego tygodnia I Zjazd Karpacki w Łopusznej i Ludźmierzu będzie się odbywał w kulminacji prezydenckiej kampanii wyborczej. Przypomniano apel członków ZP do Bronisława Komorowskiego o o nieratyfikowanie "Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej", która jak argumentują Podhalanie - stanowi podstawę do ataku na rodzinę, religię, kulturę i tradycję narodową.

- Prezydent konwencje podpisał. Czy Zarząd Główny zapyta pana prezydenta dlaczego demonstracyjnie zlekceważył głos Podhala? Czemu traktuje górali jako barwne tło dla siebie? Czemu nie słyszał apeli sprzed 3 lat o niesprzedawanie Polskich Kolei Linowych? Czemu nie podjął jakichkolwiek działań, nie apelował do swoich partyjnych kolegów o to, o co prosili obywatele? Teraz przypomina sobie o góralach, w trakcie kampanii? - pytali organizatorzy konferencji prasowej i zapowiedzieli bojkot Zjazdu, bo jak mówią: "nie chcą być traktowani jako tło dla kampanii wyborczej".

s/ zdj. Piotr Korczak

źródło: Podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama