Wieczernik Świętej Gościnności

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Benedyktyński Instytut Kultury „Chronić Dobro” serdecznie zapraszają do uczestnictwa w cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem "Wieczernik Świętej Gościnności".

Wieczernik Świętej Gościnności to cykl spotkań, wystaw i medytacji, zainspirowany książką benedyktyńskiego mnicha z Belgii, o. Pierre-François de Béthune OSB pod tytułem „Święta gościnność”, napisanej po latach spędzonych na Dalekim Wschodzie, także w klasztorze buddyjskim. Książka zawiera doświadczenia z osobistego szukania kontaktu z Bogiem poprzez dialog z inną religią. Dialog międzyreligijny czasem zawiera dyskusje o doktrynach, czasem wspiera wspólne działania dla większego dobra. Ale ostatecznie sprowadza się do gościnności: przyjęcia zaproszenia do poznania innych praktyk duchowych i umożliwienia innym poznania naszych. Opis nauki „Drogi Herbaty”, życia w japońskim klasztorze buddyjskim zen, jak również refleksje nad znaczeniem tych doświadczeń pokazują, jak dialog doświadczeń religijnych może poprowadzić chrześcijan do pogłębienia wiary i pełniejszego życia duchowego.

14 kwietnia (czwartek) godz. 16.00 sala Paulus
Klasztorny Dialog Międzyreligijny
- O. Pierre-François de Béthune OSB (w latach 1992-2007 Sekretarz Generalny komisji Monastycznego Dialogu Międzyreligijnego – Dialogue Interreligieux Monastique/Monastic Interreligious Dialogue (DIM/MID) Międzyreligijna Gościnność – wypełnienie dialogu
- O. William Skudlarek OSB (Sekretarz Generalny komisji Monastycznego Dialogu Międzyreligijnego – Dialogue Interreligieux Monastique / Monastic Interreligious Dialogue (DIM/MID) – Klasztorny dialog międzyreligijny i dziedzictwo Jana Pawła II

16 kwietnia (sobota) godz. 10.30-13.00 sala Paulus
Oblicza gościnności monastycznej
Dyskusja z udziałem O. Williama Skudlarka OSB (DIM/MID), p. Marek Kalmus – Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ

Marek Kalmus – podróżnik, alpinista, speleolog, uczestnik wielu wypraw w góry Turcji, Iranu, Hindukusz, Karakorum, Himalaje i do Tybetu. Azja to jego drugi świat: „Najważniejsze są Himalaje i Tybet, ale też góry Afganistanu i Pakistanu oraz Iran. Laureat nagrody specjalnej Kolosy 2008, nominowany do nagrody Grand Prix w plebiscycie Travelery 2009.

16 kwietnia (sobota) godz. 16.00 – 18.00 sala Paulus
Wieczernik drogi Medytacji Chrześcijańskiej według nauki ojca Johna Maina OSB
Medytacje oraz prezentacja działań Polskiej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (The World Community of Christian Meditation) w różnych środowiskach (więzienia, dzieci)

Odkąd ojciec John Main OSB założył w 1975 roku Centrum Medytacji Chrześcijańskiej, na całym świecie rozrasta się społeczność osób medytujących. Misją Wspólnoty jest praktykowanie i nauczanie Medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją założyciel, w duchu powszechnej służby i jedności.

21 kwietnia – 3 maja –od Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Miłosierdzia Bożego - Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu

Kompozycje ikebany liturgicznej wykonane przez O. Hieronima Kreisa OSB i tyniecką grupę warsztatową

Wielki Czwartek:
- Ikebana 1 – Kielich Życia: tkanina roślinna do kaplicy adoracji – kaplica Najświętszego Sakramentu
(O. Hieronim, S. Natalia Paś OSB, Zofia Kasprzyk, Irena Marczyk, Aleksandra Marczyk, Elżbieta Wyka, Joanna Machejek, Wioletta Baran, Bogumiła Szewczak, Sylwia Kozłowska).

Wielki Piątek:
Ikebana 2 – Światłość w ciemności świeci, a ciemność jej nie ogarnęła – główny ołtarz barokowy;
Grób Pański – kaplica św. Scholastyki (O. Hieronim, S. Natalia Paś OSB, Br. Svorad).

Wielka Sobota – Wigilia Paschalna:
Ikebana 3 – Oto jest dzień – główny ołtarz barokowy;
Ikebana 4 – Krzyż – Drzewo życia – Krzyż przy ołtarzu posoborowym;

Grób Pański – świadek Zmartwychwstania, Mandylion (S. Natalia);
Ikebana 5 – kompozycja pod Paschałem;
Ikebana 6 – kompozycja przy Figurze Zmartwychwstałego – lewa strona balustrady
(O. Hieronim, S. Natalia Paś OSB, Br. Svorad, Zofia Kasprzyk, Irena Marczyk).

Niedziela Miłosierdzia:
Ikebana 7 – Pokój wam! – główny ołtarza barokowy;
Ikebana 8 – Jezu ufam Tobie – Krzyż przy ołtarzu posoborowym
(O. Hieronim, S. Natalia Paś OSB, Br. Svorad).

”Ikebana, którą staram się formować, korzysta z wielu środków wyrazu wypracowanych w ikebanie japońskiej, nadaje im jednak nowe znaczenie i - co najważniejsze - skupia uwagę na toczącym się w liturgii zbawczym dialogu. To Bóg jest inicjatorem tego dialogu i On decyduje o jego kierunku. Bóg jest tutaj rozumiany osobowo. Podstawą Jego szczególnej obecności w świecie jest świadectwo stworzenia, które nosi na sobie autograf Autora, ale przede wszystkim - Wcielenie Syna Bożego, który jest najdoskonalszą Ikoną Ojca i Oblubieńcem. Drugim uczestnikiem dialogu jest człowiek-pomocnik (Oblubienica). To zarówno obraz Maryi, Matki Jezusa Chrystusa, jak i Kościoła, Oblubienicy Chrystusa. Trzecim uczestnikiem dialogu jest świat (ludzie szukający Boga), który Bóg tak umiłował, że posłał Swego Syna, aby świat zbawił, a do którego Syn posyła Oblubienicę, aby dzieliła z Nim troskę o zbawienie świata. Istotne są zatem relacje zachodzące między uczestnikami tego zbawczego dialogu". O. Hieronim St. Kreis OSB

1 maja (Niedziela Miłosierdzia Bożego – dzień Beatyfikacji Jana Pawła II)
godz. 15.00 sala Paulus
Wspomnienia Benedyktynów Tynieckich o wizytach Ks. Karola Wojtyły - biskupa i kardynała, a następnie Ojca Świętego Jana Pawła II w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
Wspominać będą mnisi tynieccy: o. Leon Knabit OSB, o. Marian Kanior OSB, o. Jerzy Wołyński OSB)

Od 1 maja 2011 - Sala lapidarium
Wystawa prezentująca Kielich i Ornat Papieski z Mszy Św. papieskiej na Krakowskich Błoniach oraz zdjęcia dokumentujące obecność Ks. Karola Wojtyły - biskupa i kardynała, a następnie Ojca Świętego Jana Pawła II w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

2 maja (poniedziałek) - godz. 16.00, sala Paulus
Ogrody mistyczne
Prezentacje i dyskusje dotyczące japońskich ogrodów medytacyjnych oraz wirydarzy i ogrodów benedyktyńskich, oraz gościnności w tradycji islamskiej z udziałem między innymi:
prof. Elżbiety Pisulewskiej (Uniwersytet Rolniczy), Dr Elżbiety Lisowskiej (Instytut Religioznawstwa UJ współtwórczyni programu telewizyjnego „Z plecakiem i z walizką” oraz „Światowiec”) i O. Zygmunta Galocha OSB (Opactwo Benedyktynów w Tyńcu).

opr. s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama