Ślubowanie i pasowanie na kadetów uczniów klas pierwszych mundurowych (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
NOWY TARG. Patriotyczną gorliwość, szacunek dla nauki, pracy i munduru ślubowali kadeci z pierwszych klas mundurowych. To ważne wydarzenie w życiu Prywatnych Szkół Średnich im. Prof. Venuleta ma zawsze wyjątkowo uroczystą oprawę, na wzór żołnierskiej przysięgi.
Oczy społeczności - również lokalnej - kierują się ku kadetom zwłaszcza w niespokojnym czasie, gdy rośnie zagrożenie bezpieczeństwa kraju i coraz więcej uwagi, różne gremia, poświęcają sprawom obronności. Nowotarska placówka jest jedną z 200 szkół mundurowych w Polsce, a jej uczniowie współtworzą 35-tysięczną kadecką rzeszę.Ślubowanie odbyło się w tradycyjnym miejscu – na boisku Gimnazjum Nr 1, przy udziale całej szkolnej społeczności i gości zaproszonych na tę uroczystość: przedstawicieli władz miasta, powiatu, komend powiatowych Policji, Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Delegatury Kuratorium Oświaty, kombatantów, rodziców, ks. Mariana Wanta, proboszcza parafii św. Katarzyny, który udzielił błogosławieństwa pierwszoklasistom.
Na szkolny sztandar ślubowało 19 uczniów z klasy I policyjnej i 13 uczniów z klasy I wojskowo-pożarniczej. Doroczna gala, którą prowadził ppłk Wiesław Patlewicz – nauczyciel przysposobienia wojskowego i strzelectwa sportowego, była jednocześnie pożegnaniem uczniów, którzy zakończyli trzyletnią edukację.
Od 2007 roku Szkoła wpaja nawyki wojskowe i przygotowuje młodych ludzi do służby jako potencjalnych żołnierzy, policjantów i strażaków. Jednocześnie realizuje ich marzenia, krzewi patriotyzm i szacunek do munduru i symboli narodowych. Uczniowie w czarnych i zielonych mundurach stali się charakterystycznym elementem miasta i Podhala. Reprezentują też Szkołę i region na różnych uroczystościach oraz w zawodach sportowo-obronnych na terenie całej Polski.
Jednostką Patronacką Szkoły jest 5 Batalion Dowodzenia w Rząsce. Tam też odbywają się zajęcia teoretyczno-praktyczne. Nad klasami policyjnymi sprawuje patronat Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu. Uczniami klas pożarniczych opiekuje się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Zajęcia prowadzą oficerowie obu komend. Od dwóch lat nowotarska kuźnia służb mundurowych szczyci się certyfikatami „Bezpieczna Szkoła” i „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Porozumienie o współpracy wiąże ją z Akademią Obrony Narodowej.
W tym roku szkolnym uczniowie „Venuleta”, rywalizując z reprezentacjami szkół pod patronatem Jednostki Wojskowej z Rząski, zdobyli II miejsce w zawodach sportowo-obronno-ratowniczych o puchar przechodni Dowódcy 5 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w podkrakowskiej Rząsce.
Kadeci z klasy II wojskowo-pożarniczej zajęli wysokie miejsca w „Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych 2015” organizowanym przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną we Włocławku, Obozy-Szkoleniowe, Sortmund, Navio oraz portal Klasamundurowa.pl. Honorowy Patronat nad Turniejem objął pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. społecznych inicjatyw pro obronnych gen. dyw. Prof. Bogusław Pacek.
W zawodach strzeleckich „O Srebrne Muszkiety” organizowanych pod patronatem MON i LOK, nowotarscy kadeci wywalczyli pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej dziewcząt i drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej chłopców. Każdego roku uczniowie szkoły zdobywają zaszczytne miejsca i są wyróżniani w rywalizacjach sportowych, szczególnie w strzelectwie sportowym i w zawodach judo.
Wkrótce, końcem maja, Szkoła od dwóch lat uczestnicząca w Projekcie „Comenius”, będzie gościć uczniów i opiekunów z zaprzyjaźnionych szkół z Bułgarii, Litwy, Rumunii i Turcji.
Podczas uroczystego ślubowania flaga na maszt podnosiła się przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Minutą ciszy została uczczona pamięć poległych w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę podczas II wojny światowej, spalonych w krematoriach hitlerowskich obozów koncentracyjnych, zamęczonych w łagrach sowieckich, zamordowanych w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni. Delegacja złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.
Ślubowanie to też okazja do wręczenia wyróżnień. Srebrną Odznaką Polskiego Związku Judo, za umożliwienie uczniom udziału w zajęciach i osiągania znaczących sukcesów - zostali uhonorowani Jerzy Głuś - współzałożyciel Szkoły i jej dyrektor Władysław Hnatik. Odznaczenie wręczył sędzia międzynarodowy Jacek Jaworski (VI dan). Za wzorowe zachowanie, postawę i wybitne osiągnięcia edukacyjne został wyróżniony tegoroczny absolwent Andrzej Gąsienica – nagrodzony przez dwa kolejne lata stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Oficjalną część zakończyła efektowna defilada wszystkich klas mundurowych. Przed publicznością złożoną z rodziców, gości i widzów młodzież z poświęceniem i zapałem prezentowała efekty wyszkolenia, czyli elementy musztry paradnej, sztuk walki jak i ogólnej sprawności fizycznej. Wystąpiła też szkolna schola, wielokrotnie już nagradzana w wokalnych konkursach.
źródło: szkoła
Więcej na temat
komentarze
reklama