„Kwietna Mila” bez samorządowców

- W zawodach powiatowych nowotarskie lotnisko gościło ponad 1000 uczestników biegów przełajowych, na wojewódzkich zawodach było drugie tyle. Te zawody są ekskluzywne, ale liczą się zwycięzcy – powiedział Stanisław Mrowca na zakończenie „Kwietnej Mili” w Nowy Targu.

Rzeczywiście obsada nie powalała (być może uczestników odstraszyła pogoda, chociaż deszcz nie padał) w sieciowych mistrzostwach młodzieży gimnazjalnej. Nowy Targ był jednym z 19 Miast Papieskich w Polce, który zorganizował eliminacje. Dla upamiętnienia przełomu pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Finał odbędzie się 10 czerwca na krakowskich Błoniach. Pobiegną w nim najlepsze trójki z nowotarskich zawodów.

Organizatorem zawodów było Ognisko TKKF Gorce Nowy Targ, a współorganizatorem Związek Miast Polski, Stowarzyszenie 10 Czerwca i Urząd Miasta Nowy Targ przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki i patronacie Komitetu Obchodów 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Dlatego na zakończenie rywalizacji gimnazjalistów miały się odbyć biegi sztafetowe dla samorządowców. Niestety żadna ekipa się nie zgłosiła. Wstyd. A podobno cała Polska biega. Podobno.

Jako pierwsze na trasę liczącą 1765 metrów wyruszyły dziewczęta urodzone w 2001 roku. W tej grupie była najbardziej zacięta rywalizacja. Losy miejsc premiowanych awansem do finału rozstrzygnęły się na ostatnich metrach. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła Wiktoria Gajewska. Na drugim miejscu finiszowała Gabriela Pysz, a na najniższym stopniu podium stanęła Gabriela Macioł. Tuż za podium na kolejnych miejscach znalazły się – Kamila Karpiel i Julia Sikoń. Wszystkie reprezentowały Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu.

W tej samej kategorii wśród chłopcy jako pierwszy linię mety przeciął Daniel Siedlarczyk z Maniów. Kolejni zawodnicy przybiegali z kilkusekundowymi stratami. Na drugiej pozycji finiszował Przemysław Dziadkowiec (Maniowy), a po nim Andrzej Pabian (G nr 1 Nowy Targ) oraz Paweł Świątkowski (Maniowy) i Dawid Budz (Maniowy).

Jako ostatni na trasę wyruszyli chłopcy urodzeni w 2000 roku. Oni podobnie jak ich młodsi koledzy rywalizowali na dystansie 3530 metrów. Tutaj bezkonkurencyjny okazał się Kamil Gorlicki (Maniowy), który ze sporą przewagę wygrał z Tomaszem Batkiewiczem (G nr 1 Nowy Targ). Na kolejnych miejscach finiszowali – Marek Sikora (Maniowy), Michał Gołębiowski i Jakub Młynarczyk (obaj G nr 1 Nowy Targ).