„Perły Małopolski”. Kolejne święto dla biegaczy terenowych (zdjęcia)

W Szczawnicy odbyła się III edycja zawodów biegowych z cyklu "Perły Małopolski". Cykl składa się z 5 imprez terenowych odbywających się na terenie Małopolskich Parków Narodowych.

W kwietniu mieliśmy pierwszy etap, który przeprowadzony został w Ojcowskich Parku Narodowym. 31 maja ponad siedmiuset biegaczy gościło w Szczawnicy, w Pienińskim Parku Narodowym.

W każdej imprezie z cyklu „Perły Małopolski” zawodnicy mają do wyboru trzy długości tras. W Pieninach były to dystanse 4,3 km, 10,1 km oraz najdłuższa na 20,9 km. Nie zapomniano także o miłośnikach Nornic Walking – oni mogli zmagać się na średnim i krótkim dystansie.

Start i meta usytuowane były na moście koło przystani flisackiej oraz na ul. Szlachtowskiej, zawodnicy wystartowali punktualnie o godz. 12.

Zwycięzcą najtrudniejszego, ale zarazem najpopularniejszego biegu na 21 km okazał się Piotr Gutt z Poronina, który uzyskał czas 01:42:58. Kolejne miejsca zajęli: Piotr Biernawski oraz Henryk Sobczak – obaj z Nowego Targu. Najlepszą kobietą na tej trasie była Agata Goraj z Katowic z czasem 02:07:40.

W biegu na średnim dystansie zwyciężył Paweł Kosek z Tychów z czasem 00:43:51. Kolejne dwa miejsca należały do Dariusza Wilka z Będzina oraz Michała Woźniaka z Chełma. Najlepszą panią na tym dystansie była Emilia Romanowicz z Supraśla z czasem 00:50:18.

W biegu na 4,3 km najlepszym zawodnikiem był Wiktor Tolala z Nowego Targu z czasem 00:18:20. Na podium stanęli także Kamil Twaróg z Toporzyska i Dariusz Keller z Krakowa. Z kobiet najszybciej pobiegła Justyna Nowak z Jordanowa z czasem 00:22:07.

Zwycięzcą w kategorii Nordic Walking na trasie 10 km został Krzysztof Bryndza z Makowa Podhalańskiego uzyskując czas 01:09:11. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Wróbel z Katowic oraz Krzysztof Gajewski z Zabierzowa. Najszybszą panią została Anna Budzyń z Makowa Podhalańskiego.

Na krótkim dystansie z kijkami najlepiej poradził sobie Ryszard Garbat z Sosnowca, który osiągnął wynik 00:28:59 oraz Marcin Hałas z Czechowic-Dziedzic i Witold Warcholik z Krakowa. Natomiast najszybszą panią była Sylwia Loley z Zakopanego, która trasę przeszła w czasie 00:31:10.

Pozostałe trzy imprezy tego cyklu odbędą się na terenie Babiogórskiego, Tatrzańskiego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego.